19 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Damnie odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Rytm i Melodia” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Damnica, Pana Grzegorza Jaworskiego. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a w tym roku do wspólnego grania i śpiewania przystąpiło około 200 uczestników (63 wykonawców) z trzech kategorii wiekowych (klasy I – III SP, IV – VI SP oraz gimnazjum). W tym corocznym wydarzeniu oprócz przedstawicieli naszego zespołu, wzięli udział uczniowie z następujących szkół: Szkoły Podstawowej w Damnicy, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Słupsku, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Rumii, Szkoły Podstawowej Nr 5 w Redzie, Szkoły Podstawowej w Kończewie, Szkoły Podstawowej w Kornem, Szkoły Podstawowej w Gogolewku, Szkoły Podstawowej w Szczenurzy, Szkoły Podstawowej w Suchorzu, Szkoły Podstawowej w Sycewicach, Szkoły Podstawowej w Wytownie, Szkoły Podstawowej w Łubianie, Szkoły Podstawowej w Kwidzynie, Szkoły Podstawowej w Sadlinkach, Zespołu Szkół w Redzikowie, Zespołu Szkół w Potęgowie, Zespołu Szkół w Wicku, Zespołu Szkół w Ugoszczy, Zespołu Szkół w Łupawie, Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, Gimnazjum w Jezierzycach, Gimnazjum w Starkowie, Gimnazjum w Smołdzinie, Gimnazjum Nr 3 w Słupsku, Gimnazjum Nr 5 w Słupsku, Gimnazjum Nr 4 w Słupsku Gimnazjum Nr 2 w Chojnicach, Gimnazjum w Potęgowie, Gimnazjum w Ustce, Gimnazjum w Łebie, Gimnazjum w Jezierzycach.
Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak, która przywitała wszystkich zaproszonych gości i uczestników oraz przedstawiła komisję konkursową. W skład jury weszły Panie: Jolanta Otwinowska, Dorota Duraj, Luiza Sikorska.
Podczas przeglądu młodzi artyści prezentowali zarówno umiejętności wokalne jak i instrumentalne, a ich wspaniałym występom przysłuchiwała się licznie zgromadzona publiczności, w gronie której zasiedli: Wójt Gminy Damnica – Pan Grzegorz Jaworski, Przewodniczący Rady Gminy Damnica – Pan Kazimierz Kozina oraz członek Zarządu Rady Powiatu Słupskiego – Pan Grzegorz Grabowski. Wśród konkursowych utworów można było usłyszeć między innymi: „Familijny blus”, „Rytm i melodia”, „Śpiewam i tańczę”, „Dzieciak postępowy”, „Weź mnie na ręce”, „Eneduerabe swing”, „Drzwi do kariery”, „Gdyby do szkoły chodziły anioły”, „Moje jedyne marzenie”, „Kolorowy wiatr”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Zawsze tam, gdzie Ty”, „Batumi”, „Tyle słońca w całym mieście”. Poziom konkursu był bardzo wysoki jak oznajmiła przewodnicząca jury Pani Jolanta Otwinowska i dość wyrównany, co nie ułatwiło pracy jury.
Na zakończenie przeglądu Pani Joanna Rusak serdecznie podziękowała wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku. Bukiet szczególnych podziękowań oraz wyrazy uznania złożyła na dłonie Pani Małgorzaty Kozłowicz, inicjatorki przedsięwzięcia. Ponadto głos zabrała Pani Jolanta Otwinowska (przewodnicząca jury), która zwróciła się do Pani Joanny Rusak, Pani Małgorzaty Kozłowicz oraz Pana Grzegorza Jaworskiego z wyrazami wdzięczności za zorganizowanie tak niezwykłego wydarzenia.

Wyniki konkursu:
klasy 1 – 3 szkoły podstawowej:

kategoria solista:
I miejsce: Małgorzata Hermanowicz – SP Sadlinki
II miejsce: Aleksandra Ćmiel – SP Głobino
III miejsce: Olga Żornaczuk – SP nr 6 Rumia
Wyróżnienie: Maja Konopa – SP Łupawa; Małgorzata Hermanowicz – SP Sadlinki

kategoria zespół:
I miejsce: DO RE MI – SP nr 3 Słupsk
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: KAKADU – SP w Kornem
klasy 4 – 6 szkoły podstawowej:

kategoria solista:
I miejsce: Joanna Płatwa – SP Wytowno
II miejsce: Julia Ostrowska – SP Damno
III miejsce: Wiktoria Juśkiewicz – SP Wicko, Dominika Pawłowska – SP Łupawa

kategoria zespół:
I miejsce: Zespół – SP Łupawa
II miejsce: FONIKA – SP Sadlinki
III miejsce: FERMATA – SP Damno
Wyróżnienie: Zespół – Społeczna SP Kwidzyn

klasy I – III gimnazjum:

kategoria solista:
I miejsce: Marta Wieczorkiewicz – Gimnazjum nr 2 w Chojnicach
II miejsce: Roksana Białek – Gimnazjum Objazda, Paulina Łaga – Gimnazjum nr 5 Słupsk, Natalia Wieczorek – Gimnazjum Starkowo
III miejsce: Natalia Andrzejczak – Gimnazjum nr 3 Słupsk
Wyróżnienie: Nikola Kędra – Gimnazjum Potęgowo

kategoria zespół:
I miejsce: Zespół – Gimnazjum Jezierzyce
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

GRAND PRIX WÓJTA GMINY DAMNICA otrzymał zespół z Gimnazjum w Łebie.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.