Epidemia w Polsce i na świecie przybiera niewyobrażalną skalę. W naszym kraju z dnia na dzień przekraczane są kolejne, niechlubne rekordy dotyczące liczby osób chorych na COVID-19.

Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców naszej gminy i innych osób, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza.

Ratunkiem dla ciężko chorych może być podawanie osocza od osób :

  • które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;
  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Dawcami osocza mogą być tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Jeżeli przebyłeś zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowe) prosimy skontaktuj się Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku elektronicznie na adres: ozdrowieniec@krew.gda.pl (prosimy o podanie w wiadomości swoich danych osobowych i numeru telefonu) albo telefonicznie: (58) 520-40-40 lub (58) 520-40-10 (kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 7:15-12:30).

UWAGA! Sam fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2. Konieczne jest posiadanie wyniku PCR RNA SARS-CoV-2 potwierdzającego zakażenie lub wynik badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Osoby chętne do oddania osocza mogą uzyskać pomoc w transporcie do RCKiK w Gdańsku, który zapewniony zostanie przez Urząd Gminy. W tym celu prosimy o kontakt pod nr tel.: (59) 848 44 31.

POMAGAJMY ! Naprawdę warto !