We wtorek, o godz. 11:30 na terenie Zespołu Szkół w Damnicy odbyła się lekcja historii. Młodzież przypomniała wydarzenia związane z mordem Katyńskim, dokonanym na polskiej inteligencji przed siedemdziesięciu laty. Złożono także hołd tragicznie zmarłym najwyższym przedstawicielom władz państwowych, wojskowych i kościelnych w katastrofie lotniczej. – Ta tragedia pokazuje, że wobec śmierci jesteśmy wszyscy równi. Nie ma władz, ministrów, posłów. Zginęły matki, ojcowie, bracia… Musimy wszyscy wyciągnąć z tego wydarzenia największą lekcję – mówiła wyraźnie wzruszona Maria Janusz, Wójt Gminy Damnica.
Przedstawiciele samorządu szkolnego zapalili znicz pod Dębem Pamięci Pułkownika Bolesława Rodkiewicza, zamordowanego przez NKWD w 1940 roku oraz pod wizerunkiem tragicznie zmarłych Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.
– Dziś nie są ważne poglądy i przekonania polityczne. Prezydent Lech Kaczyński złożył najwyższą ofiarę w walce o ocalenie pamięci zamordowanych w Katyniu. Dziś oczy całego świata zwrócone są na Katyń i Polskę. Bądźmy wdzięczni za tę ofiarę – mówił Andrzej Kordylas, dyrektor Zespołu Szkół w Damnicy.
Wzruszona młodzież odśpiewała hymn narodowy.