Święto Plonów 2011 odbyło się na gminnym stadionie w Damnicy w niedzielę, 28 sierpnia.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się o godzinie 12. uroczystą mszą świętą dziękczynną, celebrowaną przez księży: Henryka Jereczka, Zdzisława Wirkusa, Wiesława Rakowskiego.

W swoim przemówieniu, Grzegorz Jaworski, Wójt Gminy Damnica podkreślał: – W polskiej historii, szczególnie tej związanej z wsią, dożynki stanowią wielowiekową tradycję, która przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Do dziś zachowały się w naszej kulturze symbole z nią związane, które stanowią o pięknie, ale jednocześnie o trudzie pracy na wsi. Dożynki są świętem wszystkich tych, którzy na co dzień, bez względu na pogodę i często własne zdrowie, mozolnie dbają i zbierają plony ziemi. To święto rolników, o których nie mówi się często, choć każdego dnia korzysta się z efektów ich ciężkiej pracy – mówił Grzegorz Jaworski.Podczas mszy św. w sposób uroczysty złożono dary ołtarza. Chleb dożynkowy na ręce księży oraz włodarzy gminy – Grzegorza Jaworskiego i Włodzimierza Kisiel, złożyli Pan Jerzy Bubniak, Starosta Dożynek oraz Pani Wanda Rola, Starościna Dożynek.Dary ołtarza złożyli Państwo Bożena i Piotr Krysiakowie z Bięcina. W uroczystym orszaku przedstawiciele sołectw (Bięcino, Damnica, Karzniczka, Łebień, Sąborze, Strzyżyno, Świecichowo, Zagórzyca) złożyli wieńce i chleby dożynkowe.

– Chleb jest symbolem przetrwania, łączenia ludzi, dzielenia się z innymi. I ten właśnie wymiar dzielenia, towarzyszy Waszej pracy od samego początku. Dzielicie ziemię, ziarno, by w rezultacie zbierając plony dzielić się nim z innymi ludźmi. Obyczaj ten towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i możecie być dumni, że jesteście jego kontynuatorami – podkreślał Grzegorz Jaworski, Wójt Gminy Damnica.
Wśród zaproszonych gości na dożynkowych uroczystościach pojawili się między innymi: Zbigniew Konwiński, Poseł na Sejm RP, Kazimierz Kleina, Senator RP, Czesław Elzanowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Marek Biernacki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Stanisława Bojanowicz, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Województwa Pomorskiego.W trakcie całego dnia na damnickiej scenie pojawiło się wielu artystów. W biesiadne rytmy zebraną publiczność wprowadzali:
– zespół „Pietruchy” z Biesowic – grupa kobiet, która uświetnia większość imprez lokalnych jak i ponadlokalnych,
– zespół Damniczanki
– zespół “Szczebiotka” – zespół składa się z 6 Pań i 2 Panów. Prowadzącym jest Pan Stefan Mazur,
– Zespół „Klęcinianki” – ten zespól folklorystyczny występuje od ponad 35 lat na większych i mniejszych imprezach – przeglądach zespołów ludowych, dożynkach, uświetnia imprezy gminne, powiatowe i te o randze wojewódzkiej. Znają go słuchacze Ludowej Listy Przebojów Radia Koszalin, – Zespół „Gzube” – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Gzubë” powstał w 1992 roku. Członkowie zespołu to niegdyś uczniowie jednej klasy Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, którzy obecnie już są studentami różnych uczelni wyższych.

Atrakcji nie brakowało. W czasie występów odbywały się zabawne konkursy dla publiczności ( m.in. rzut widłami, podnoszenie ciężkich wiader ze zbożem, czy quizy z wiedzy o rolnictwie). Każdy mógł spróbować także znakomitych smakołyków przygotowywanych przez Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Nie lada gratką dla miłośników dobrej muzyki, był występ kapeli „Jędrusie”, która specjalnie na tę okazję przyjechała aż z województwa świętokrzyskiego.

Na scenie pojawiło się dwunastu muzyków, ubranych w barwne stroje ludowe. Wiele instrumentów – saksofony, perkusja, bębny, gitary elektryczne – sprawiły, że niezwykłą muzykę można było słyszeć w odległych zakątkach gminy.Atmosfera była z każdą chwilą gorętsza, co było widoczne na parkiecie pełnym odważnych mieszkańców gminy, którzy zachęceni biesiadnymi rytmami, nawet pozbywali się ubrań w ferworze doskonałego tańca. Po ponad półtora godzinnym koncercie, publiczność nie dawała za wygraną i wywoływała kapelę „Jędrusie” – aż… czterokrotnie! Zespół nie pozostawał dłużny za wspaniałe przyjęcie i przekazywał mnóstwo pozytywnej energii w kolejnych bisach.

Gwiazdą Wieczoru tegorocznego Święta Plonów był kabaret DKD. Grzegorz Gurłacz, Dariusz Gatniejewski i Przemysław Osiński zaprezentowali pełen humoru program, który co chwilę powodował wśród publiczności salwy śmiechu.Zaprezentowane skecze oraz wyśpiewane piosenki kabaretowe wprowadziły wszystkich zebranych w doskonały humor, co było zauważalne również wywołaniem kolejnego bisu. W godzinach wieczornych, tuż po godzinie 21. rozpoczęła się zabawa taneczna przygotowana przez Ryszarda Pałuckiego.
Tegoroczne Święto Plonów zostało zorganizowane przez Gminę Damnica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy.