15 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym imienia  Marynarza Polskiego w Damnicy odbył się już po raz drugi Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych. W tym roku udział w imprezie wzięło czternaście grup z całej Polski. Pojawiły się reprezentacje młodzieży z Turska, Koszalina, Chojnic, Słupska, Bytowa, Kościerzyny, Lęborka, Gdyni, Świątek. Uroczystego otwarcia tegorocznego przeglądu w imieniu Starosty Powiatu Słupskiego Sławomira Ziemianowicza, który objął imprezę swoim patronatem dokonał Zbigniew Babiarz – Zych z słupskiego starostwa. – Bardzo się cieszę, że spotykamy się w Damnicy już po raz drugi w tak wspaniałej, jeszcze świątecznej atmosferze. Widząc młodzież, muszę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest doskonale przygotowana do odtworzenia swoich ról. W tym roku poziom występów jest bardzo wysoki – mówił Babiarz – Zych. Specjalnym gościem uroczystości był Zdzisław Szudrowicz, Pomorski Kurator Oświaty. – To wspaniałe przeżycie nie tylko dla wychowanków ośrodków szkolno – wychowawczych, ale także dla widzów jasełek. Dziękuję wszystkim wychowawcom za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie tego przeglądu – mówił kurator, przekazując dzieciom drobne upominki i słodycze. Treścią jasełek jest przedstawienie narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Dzięki ogromnej wrażliwości dzieci przebywających w ośrodkach szkolno – wychowawczych jasełka charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, która często wynika ze spontaniczności zachowań młodzieży na scenie. Największą radość młodym artystom sprawiało wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, w których wykonanie włączała się cała publiczność. – Udział w takim przeglądzie to wspaniałe przeżycie. Cieszymy się, że to właśnie Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Damnicy jest pomysłodawcą i organizatorem tego ważnego przedsięwzięcia kulturalnego. Mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna, które już na stałe wpisze się w kalendarz damnickich uroczystości – podsumowała Andżelika Harmacińska, Sekretarz Gminy, która zastępowała Wójt Gminy Marię Janusz, której wcześniej zaplanowane obowiązki służbowe nie pozwoliły osobiście przybyć na tegoroczny przegląd.
W tym roku główne hasło przeglądu brzmiało: „Anioł leci, a za nim gwiazda”, które stanowi wers damnickiej pastorałki. Organizatorzy podczas całodniowej imprezy zapewnili wszystkim uczestnikom pełne wyżywienie, upominki, a zwycięzcom wręczono nagrody.
– Jesteśmy szczęśliwi, że nasz przegląd cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do Damnicy na kolejną edycję naszych Betlejek, które odbędą się za dwa lata – mówiła Władysława Hanuszewicz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy.