Uroczyste przyjmowanie pierwszaków do grona społeczności szkolnej jest ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów, jak również ich rodziców
i wychowawców. W Szkole Podstawowej w Damnie ceremonia ślubowania uczniów klasy pierwszej odbyła się 26 października 2012 roku. W uroczystości uczestniczyli: Pani dyrektor, Joanna Rusak, przedstawiciel firmy Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach, Pani Magdalena Meiborg, przedstawiciele Rady Rodziców, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, koledzy i koleżanki z klas 0-3 szkoły podstawowej.

Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych na uroczystość zaproszona została nawet Dobra Wróżka! Aż tu nagle wpadła obrażona Zła Wróżka, która postanowiła zepsuć ten piękny dzień i rzuciła na uczniów czar lenistwa. Był moment, że Pani wychowawczyni zastanawiała się czy nie odwołać uroczystości. Na szczęście Dobra Wróżka dała szansę zasmuconym dzieciom. Aby doszło do aktu pasowania, uczniowie odwiedzili cztery krainy: muzyki, pracy, miłości
i mądrości. W każdej musieli zaprezentować swoje umiejętności otrzymując w zamian nagrody w postaci symboli (klucz wiolinowy, pszczołę, serce i sowę). Uczniowie udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać, są pracowici jak pszczółki, mądrzy jak sowy a w dodatku mają wielkie serca dla innych ludzi i dla Ojczyzny. Zdobycie wszystkich symboli umożliwiło Dobrej Wróżce odwrócenie zaklęcia. Kiedy zły czar prysnął, odświętnie ubrani pierwszoklasiści z przejęciem złożyli przyrzeczenie. Następnie Pani Dyrektor pasowała dzieci (wielkim ołówkiem) na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie i złożyła życzenia. Po czym ciepłe słowa do pierwszaków skierowali przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki. Po sesji zdjęciowej dla rodziców nowi uczniowie szkoły, dyrekcja oraz zaproszeni goście udali się do klasy. A tam … następna niespodzianka – pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oj, to było świętowanie!

Za swój występ mali artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była wychowawczyni klasy pierwszej, Pani Patrycja Setna. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Małgorzata Kozłowicz.
Do ceremonii ślubowania przystąpiło 22 uczniów.

Agnieszka Nowick