Medale dla zasłużonych, kino letnie, gwiazda muzyczna, sport i rekreacja – to tylko część atrakcji tegorocznych Dni Damnicy 2009. Trzydniowa impreza odbyła się w dniach 29-31 maja. Jej głównym celem jest powszechna integracja mieszkańców gminy oraz okolicznych miejscowości oraz upowszechnianie kultury. Organizatorami Dni Damnicy byli: Wójt Gminy Damnica, Rada Gminy Damnica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy. Akcja promocyjna tegorocznego święta gminy rozpoczęła się bardzo wcześnie, bowiem już w kwietniu, co było widoczne podczas imprez. Damnicki stadion już od dawna nie przeżył takiego oblężenia lokalnej społeczności. Niewątpliwie do tak dużej frekwencji przyczyniły się media, które objęły imprezę patronatem medialnym – były to redakcje Radia Gdańsk, dwutygodnika Powiatowy Kurier Słupski oraz Tygodnika „Nasze Miasto”.

W piątek, 29 maja Dni Damnicy rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Gminy, która odbyła się w Zespole Szkół w Damnicy. Sesja poświęcona była 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie szkoły przygotowali kilkunastominutowy program artystyczny, przypominając gościom jeden z najtrudniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. – Życzę, aby tegoroczne obchody święta gminy były dla Was wszystkich ważnym i pięknym doświadczeniem. Dni Damnicy bowiem, to święto wszystkich mieszkańców gminy i powiatu – mówił Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski.

Podczas sesji Rada Gminy wręczyła specjalne medale oraz nadała tytuł „Zasłużony dla Gminy Damnica” osobom wyróżniającym się w swojej działalności. W tym roku, tymi specjalnymi nagrodami zostały uhonorowane następujące osoby:
1. Walter Cymek – wieloletni działacz samorządowy, za wkład pracy w rozwój gminy Damnica, zasłużony Prezes Jednostki OSP w Damnicy.
2. Janina i Henryk Mudryk – za wkład pracy i zaangażowanie w rozwój gminy oraz z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego.
3. Jan Kłos – działacz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, za wieloletnią pracę oraz działalność społeczną na rzecz gminy.
4. Bronisław Pyszyński – działacz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wieloletnia praca i działalność na rzecz gminy.
5. Jan Mardas – za wieloletnią działalność i pracę na rzecz gminy.
6. Maria Boryła – długoletni pracownik samorządowy, za zaangażowanie i wkład w rozwój gminy.
7. Tadeusz Kamiński – działacz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, za wieloletnią pracę oraz działalność społeczną na rzecz Gminy Damnica.
8. Romualdowi Krasowskiemu – zasłużonemu kombatantowi za wieloletnią pracę i działalność społeczną na rzecz Gminy Damnica.

Wieczorem na damnickim stadionie, po raz pierwszy w historii Dni Damnicy, zorganizowano Kino Letnie. Część widzów skorzystała ze specjalnie przygotowanych miejsc siedzących, inni natomiast oglądali perypetie bohaterów filmu ze swoich aut. Organizatorzy zaproponowali widzom polską komedię romantyczną, pt. „Nie kłam kochanie”, w której w role główne wcielili się znani polscy aktorzy, między innymi Marta Żmuda- Trzebiatowska i Piotr Adamczyk. Obserwując reakcje widzów, organizatorzy są przekonani, że Kino Letnie pozostanie stałym elementem damnickich imprez.