Tradycyjne uroczystości dożynkowe odbyły się w sobotę, 30 sierpnia na damnickim stadionie. Rozpoczęły się powitaniem Grzegorza Jaworskiego, Wójta Gminy Damnica.

– Dziękuję za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej – za to wszystko, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek – podkreślał Wójt Jaworski w swoim wystąpieniu.

Ksiądz dziekan Henryk Jereczek celebrował Mszę Świętą Dziękczynną, podczas której Starostowie Dożynek oraz przedstawiciele sołectw składali Dary Ołtarza – chleby i wieńce dożynkowe. W tym roku Starostą Dożynek był Pan Zygmunt Wronka zamieszkały w Zagórzycy, a Starościną Dożynek Pani Edyta Formela z Sąborza.

Swoje pozdrowienia dla uczestników uroczystości dożynkowych, skierował także Czesław Elzanowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. – Bardzo dziękuję za trud Waszej pracy. Życzę wszystkim rolnikom z Gminy Damnica zawsze obfitych plonów – dziękował marszałek Elzanowski.

Tuż po zakończonej mszy świętej, włodarze gminy – Wójt Jaworski oraz Przewodniczący Rady Kazimierz Kozina, częstowali wszystkich przybyłych dożynkowym chlebem.

W tym roku, Jury konkursowe uznało, że najsmaczniejszym był ten upieczony przez Sołectwo Bięcino. W kategorii „Wieniec tradycyjny” I miejsce zdobyło Strzyżyno, II. Zagórzyca, III. Damnica, a wyróżnienia przypadły sołectwom Sąborze i Świtały. Z kolei w kategorii „Wieniec niekonwencjonalny” najwyższą lokatę zdobyło sołectwo Łebień, a wyróżnienia powędrowały do Bięcina i Bobrownik.

W trakcie całego dnia, odbyło się wiele atrakcyjnych zabaw i prezentacji. Kunszt walk rycerskich prezentowali rycerze z słupskiego bractwa rycerskiego, były także pokazy tresury psów, co wzbudziło szerokie zainteresowanie uczestników tegorocznych dożynek.

Nie lada wyzwaniem, okazały się konkurencje w ramach Turnieju Sołectw. Takich zmagań Damnica nie widziała już dawno. Nietypowe konkurencje wzbudziły wiele emocji nie tylko wśród samych uczestników, ale także wśród kibiców. Po zaciętej walce, pora była wręczyć nagrody. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrody i upominki. Z kolei dla zwycięzcy – sołectwa Świtały – nagrodę główną 500 zł i deklarację dopłaty 1000 zł na organizację wydarzenia kulturalnego w sołectwie w 2015 roku – wręczył Pani Sołtys Wójt Grzegorz Jaworski, co wywołało duży aplauz widowni.

Tuż przed godziną 20 rozpoczął się koncert finałowy. Współzałożyciel zespoły Czerwone Gitary, Bernard Dornowski z przyjaciółmi, wykonał najbardziej popularne piosenki lat 60, 70 -tych. Publiczność śpiewała każdą piosenkę z artystami, a chwilę później niemal wszyscy tańczyli w rytm największych, polskich hitów. Artysta był proszony przez publiczność o występ na BIS, a chwilę później mieszkańcy Gminy Damnica odśpiewali muzykowi „Sto lat”. – Bardzo rodzinna atmosfera u Państwa panuje. Mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję tu wystąpić – skwitował Bernard Dornowski.

Po koncercie odbył się niezwykle efektowny pokaz żonglerki ogniem przy dźwiękach podniosłej muzyki.
Do późnych godzin nocnych, na scenie śpiewał zespół Muller Band, który zapraszał wszystkich do tanecznej, wspólnej zabawy.