Po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, 28 sierpnia br. o godz. 14:30 uroczystą mszą świętą rozpoczęły się obchody gminnych dożynek.
W czasie mszy na ręce księdza proboszcza Marcina Baska Starosta i Starościna dożynek Państwo Anna i Roman Dudzik z Bięcina –  złożyli kosz dziękczynny z plonami ziemi oraz chleb  wypiekany z tegorocznych zbóż.  Przedstawiciele  sołectw przygotowali wieńce i chleby dożynkowe, które zostały poświęcone w tracie mszy świętej. Po nabożeństwie w krótkim przemówieniu Wójt gminy Andrzej Kordylas, nawiązał do tradycji dożynkowych i wagi jaką w gospodarce i codziennym życiu ludzi odgrywają rolnicy, dziękując za trud ich pracy.

Przewodniczący Rady Gminy podziękował za zebrane plony i ciężką pracę. Członek zarządu powiatu słupskiego Marcin Kowalczyk w imieniu starosty Pawła Lisowskiego  wręczył na ręce Starosty i Starościny dożynek upominkowy kosz jako podziękowanie, za pełnienie przez nich tak ważnej podczas dożynek funkcji.

Wszystkich zebranych Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Damnica- Kazimierzem Koziną oraz członkiem Zarządu Powiatu słupskiego – Marcinem Kowalczykiem,  poczęstował dożynkowymi chlebami.

Podczas imprezy odbyły się liczne  konkursy i animacje dla dzieci i dorosłych.

Najsmaczniejszym chlebem dożynkowym okazał się chleb przygotowany przez mieszkańców sołęctwa Budy,  najpiękniejszy wieniec wykonali mieszkańcy Zagórzycy

Na scenie nie zabrakło występów i doznań artystyczno – muzycznych. Wystąpiły Damniczanki, Klęcinianki z Gminy Główczyce oraz Kapela z Damnicy. Dopisała również gwiazda wieczoru – zespół folkowy TEKLA KLEBETNICA (finaliści show „Mam Talent”).

Tegoroczne Święto Plonów zakończyła wspólna, świetna zabawa taneczna do godziny pierwszej w nocy, którą poprowadził znany słupski radiowiec – Marek Rogala.