Gdańsk: Wojewoda Pomorski nadał tytuł „Dzielnicowy Roku 2009” Wiesławowi Paliczkowi z Damnicy. Laureatów wybierało społeczeństwo w internetowym konkursie.

W czwartek, 17 grudnia w auli Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku Wojewoda Pomorski wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji nadali tytuły „Dzielnicowy Roku 2009” dziewiętnastu wyróżniającym się w swojej pracy policjantom ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. W konkursie internetowym mógł wziąć udział każdy obywatel oddając swój głos na najlepszego dzielnicowego. Ideą konkursu jest propagowanie aktywności policjantów i podejmowanych przez nich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w swoich regionach. Na stronie internetowej Urzędu Gminy Damnica w trakcie organizowanego konkursu zamieszczono także link do karty konkursowej, dzięki czemu wielu mieszkańców Gminy Damnica, mogło swobodnie głosować na typowanego policjanta. Wśród 19. laureatów najlepszych w swoich powiatach, w Powiecie Słupskim zwyciężył mł. asp. Wiesław Paliczek z Damnicy. W ten sposób mieszkańcy gminy i powiatu docenili pracę damnickiego dzielnicowego na rzecz bezpieczeństwa w gminie. – Przyznam, że jestem bardzo miło zaskoczony wyróżnieniem. Najistotniejszym dla mnie jest fakt, iż to mieszkańcy wyłonili mnie w tym konkursie – mówi Wiesław Paliczek.

        17 grudnia podczas uroczystej gali byli obecni przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, którzy towarzyszyli nagrodzonym policjantom ze swoich terenów. – Wasza praca jest bardzo trudna. Musicie pomagać, podpowiadać, ganić, uczyć. Tego oczekuje od Was społeczeństwo. Dziś nagradza Was za starania i pracę – mówił do nagrodzonych Roman Zaborowski, Wojewoda Pomorski.

Akt nadania tytułu wraz z upominkami i nagrodą pieniężną Wojewoda wręczał w towarzystwie Komendanta Policji. Przedstawiciele samorządów także nagrodzili swoich policjantów. – W imieniu całego Zarządu Gminy Damnica oraz mieszkańców, serdecznie Panu gratuluję sukcesu i życzę powodzenia w dalszej, owocnej pracy na rzecz Gminy Damnica – mówił Paweł Lewandowski z Urzędu Gminy Damnica wręczając List Gratulacyjny od Marii Janusz, Wójt Gminy   Damnica wraz z bukietem kwiatów.

Specjalnym gościem podczas gali był abp. Sławoj Leszek Głódź, który podziękował policjantom za ich pracę. – Wreszcie policja wyszła z siermięgi. Nie ma już tych starych Nysek, niewrażliwych funkcjonariuszy. Dziś jesteście profesjonalistami sprawnie działającymi w administracji państwa. To duży sukces – mówił arcybiskup.

Rozmowa z Wiesławem Paliczkiem, „Dzielnicowym Roku 2009”
– Czy to dla Pana duże wyróżnienie?
– Zdecydowanie tak! Jestem bardzo miło zaskoczony, że zostałem wybrany w tym konkursie. Dla mnie najważniejszym jest fakt, że to ludzie, społeczeństwo oddawało swoje głosy, a nie przełożeni. To pokazuje, że moja praca jest pozytywnie oceniana przez mieszkańców gminy.
– Policjanci są różnie oceniani – jedni ich krytykują, inni chwalą. Z jakimi Pan na co dzień opiniami się spotyka?
– Bywa bardzo różnie. Są takie osoby, które za wszelką cenę utrudniają pracę, są wulgarni. Inni z kolei pomagają i cenią obopólną współpracę. W społeczeństwie krąży wiele stereotypów na temat policjantów, które w większości są dla nas krzywdzące. Często uważa się, że my robimy ludziom „na złość”, bo mamy takie „widzimisię”. Proszę jednak pamiętać, że nam zależy na bezpieczeństwie. Im mniej będziemy mieli na drogach pijanych kierowców, im mniej będzie wandali, tym wszystkim będzie żyło się lepiej. I oto przede wszystkim nam chodzi.