W niedzielę, 2 września odbyły się na gminnym stadionie Dożynki. Święto Rolników przyciągnęło wielu ludzi związanych z pracą na roli. O godz. 14 rozpoczęły się uroczystości, które zainaugurował Grzegorz Jaworski, Wójt Gminy Damnica. -Dożynki są Waszym świętem, ale mają również przypominać nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Życzę Wam, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba – mówił Wójt Jaworski. Chwilę później rozpoczęła się Masza Święta Dziękczynna, którą celebrowali księża Henryk Jereczek, Zdzisław Wirkus oraz Marek Matyszek. W trakcie Eucharystii rolnicy składali dary pochodzące z tegorocznych zbiorów. Starostowie Dożynek – Pani Ewa Puchała oraz Pan Jerzy Czarniak na ręce księży którym towarzyszyli włodarze – Grzegorz Jaworski oraz Włodzimierz Kisiel wraz z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego Markiem Biernackim, przekazali dożynkowy chleb. Dary Ołtarza złożyli także Państwo Teresa i Andrzej Śpiewakowie z Bięcina oraz Mariola i Robert Piskułowie ze Strzyżyna. W dalszej kolejności przedstawiciele poszczególnych sołectw składali dary plonów wraz z wieńcami dożynkowymi. Po zakończonej Mszy, włodarze poczęstowali mieszkańców symbolicznym chlebem.

Wśród zaproszonych gości pojawili się także przedstawiciele władz powiatowych i centralnych – Poseł na Sejm RP Zbigniew Konwiński, Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Burym. W swoim wystąpieniu Starosta Ziemianowicz przekazał wszystkim mieszkańcom gminy serdeczne pozdrowienia, a Rolnikom podziękował za pracę i tegoroczne zbiory. W trakcie całego dnia przygotowano wiele atrakcji. Dla najmłodszych były dmuchane zamki, możliwość przejechania się na kucykami, postrzelania z paintball. Nie zabrakło gastronomii i wielu zabawnych konkursów dla publiczności. Dużym zainteresowaniem cieszył się Turniej Sołectw, który przyciągnął wielu kibiców. Niezwykłe konkurencje wprawiały w doskonały nastrój nie tylko samych zawodników, ale także publiczność. Po zaciętej walce oraz dogrywce, ostatecznie nagroda główna w wysokości 500 zł przypadła dla drużyny ze Strzyżyna.

Specjalnie powołane Jury do oceny wykonanych wieńców i ciast przez przedstawicieli sołectw, przyznało następujące miejsca:
W kategorii Wieniec dożynkowy, I. miejsce zdobyła Karzniczka, II. Zagórzyca, III. Strzyżyno, a specjalne wyróżnienie za wieniec niekonwencjonalny przypadło dla Świecichowa. W kategorii ciasto natomiast, zwycięstwo przypadło dla Bięcina, II.miejsce ex aequo przypadło dla Strzyżyna i Zagórzycy, a miejsce III. przypadło dla Łebienia, Karzniczki, Sąborza, Świecichowa i KGW Damnicy. Nagrody pieniężne wręczył Grzegorz Jaworski, gratulując zaangażowania w przygotowanie tegorocznych dożynek.

Po części konkursowej, przyszedł czas na koncert. W tym roku publiczność bawiła się przy muzyce wykonywanej przez znany w regionie zespół Pulsar. Jego lider Krzysztof Szpot, tryskał humorem, w trakcie koncertu zapraszał mieszkańców na scenę i organizował mini konkursy dla publiczności. Największe hity Czerwonych Gitar wprawiły wielu w doskonały humor i nie pozwoliły usiedzieć w miejscu. Na specjalną prośbę publiczności zespół bisował dwukrotnie wykonując piosenki z repertuaru światowych gwiazd, a także swoje własne utwory. Wieczór upłynął pod znakiem zabawy tanecznej, którą poprowadził zespół Ryszarda Pałuckiego „Ricardo Band”. Zabawa zakończyła się chwilę po północy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc organizacyjną podczas tegorocznego Święta Plonów.