Pod takim hasłem spotkali się już po raz dwunasty w Zespole Szkół w Damnicy uczniowie klas pierwszych Szkół Podstawowych z Gminy Damnica na cyklicznej imprezie integracyjnej „Asy z pierwszej klasy”. Celem spotkania było uzmysłowienie dzieciom, że jedzenie ich ulubionych hamburgerów, chipsów, frytek i picie napojów gazowanych ma realny wpływ na ich przyszłe zdrowie i samopoczucie.
Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Damnie, Domaradzu i Zagórzycy oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Razem z pierwszakami naszej szkoły bawiło się około osiemdziesięcioro dzieci.
Pomoc w przygotowaniach do spotkania zaoferowała Gminna Komisja do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Karżniczce oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Damnicy. Swoją obecnością zaszczycili nas wójt Gminy Damnica pan Grzegorz Jaworski, przewodniczący Rady Gminy Damnica pan Włodzimierz Kisiel i przedstawiciel Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Jerzy Ostrowski.
Spotkanie pierwszaków rozpoczęli uczniowie klasy I, którzy przedstawili wpływ witamin na prawidłowy rozwój młodego organizmu. Następnie na uczestników zabawy czekały ciekawe konkursy, wesołe konkurencje, zabawne pląsy, zabawy integracyjne, profilaktyczne i zręcznościowe. Między innymi uczniowie układali historyjki obrazkowe traktujące o higienie jedzenia warzyw i owoców, szukali witaminek i „śmieciowego jedzenia”, rozwiązywały zagadki, wznosili „zdrowe okrzyki”.
Wykazywały się sportowymi umiejętnościami- zręcznością, zwinnością, szybkością. W trakcie zabawy dzieci miały okazję do poznania swoich kolegów z innych szkół. Podczas wspólnie spędzonego czasu nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ufundowane przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych drobne upominki, częstowali się pysznymi jabłkami i owocowymi cukierkami z witaminą C. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. Zwieńczeniem imprezy było złożenie „owocowej przysięgi” i wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. Uśmiechnięte buzie dzieciaków mówią, że zabawa była bardzo udana i na pewno długo pozostanie w ich pamięci.
Takie spotkania są najlepszą formą integracji dzieci z różnych szkół i mogą one zaowocować dalszą współpracą na różnorodnych płaszczyznach.
Opracowanie: Małgorzata Modzelewska

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Damnicy