W sobotę, 19 września przy łowisku „Perełka” odbyło się I Wielkie Grzybobranie dla mieszkańców Powiatu Słupskiego. Organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia była Wójt Gminy Damnica Maria Janusz, a patronat merytoryczny nad imprezą objęło Nadleśnictwo Damnica. Głównym przesłaniem organizowanego konkursu jest popularyzowanie idei ochrony środowiska w zakresie właściwego i bezpiecznego korzystania z zasobów naturalnych. Konkurs polegał na znalezieniu jak największej ilości jadalnych grzybów. Do konkursu można było przystąpić w dwóch kategoriach: indywidualnej (dla osób pełnoletnich), bądź grupowej (np. dla rodzin lub przedstawicieli instytucji).      Grzybobranie rozpoczęło się o godzinie 10., prelekcją na temat właściwego korzystania z zasobów naturalnych oraz bezpiecznego poruszania się po lesie wygłoszoną przez Grzegorza Czerskiego z Nadleśnictwa Damnica. Po niej zaś blisko trzydziestu grzybiarzy udało się na cztery godziny do lasu w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów grzybów. Do konkursu przystąpili mieszkańcy Gmin: Damnica, Słupsk i Kępice. Pomimo zbliżającej się jesieni, pogoda dopisała – było ciepło i słonecznie. Dzięki przyjaznej aurze oraz sympatycznemu usposobieniu wszystkich uczestników, impreza była niezwykle udana. – Grzybobranie jest bardzo dobrą ideą na czynne spędzenie wolnego czasu. Lasy w Gminie Damnica są bardzo urokliwe, dlatego z rodziną nie zastanawialiśmy się długo nad przyjazdem do Damnicy. Z pewnością skorzystamy z zaproszenia w przyszłym roku – mówił Michał Eberlein ze Słupska.
Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek oraz wiele atrakcji podczas mini festynu, który odbył się na mecie. Komisja konkursowa w składzie: pracownicy Urzędu Gminy Damnica: Piotr Krupiński i Paweł Lewandowski, pracownik Nadleśnictwa Damnica: Grzegorz Czerski oraz reprezentant uczestników: Bogdan Okuniewski ocenili zbiory wszystkich grzybiarzy pod kątem wagi, wielkości i różnorodności.

W kategorii indywidualnej zwyciężyli:
I miejsce- Marek Szymański, nagroda główna: rower.
II miejsce – Piotr Eberlein-Gzik – odtwarzacz DVD.
III miejsce – Mirosław Bladowski – blender.

        W kategorii grupowej zwyciężyła rodzina Państwa Wilkowskich: Mariola, Wojciech oraz syn Marcin, którzy w nagrodę otrzymali mikrofalówkę.
Za znalezienie największego grzyba nagrodzono suszarką do żywności Piotra Staszczuka, któremu udało się znaleźć pokaźnego prawdziwka.
Najmłodszym uczestnikom konkursu wręczono atlasy i poradniki dla grzybiarzy – wyróżnieni to Maja Szadkowska (7 lat), Kacper (5 lat) i Jakub (14 lat) Tkacz.

– Lokalizacja imprezy nad Perełką okazała się strzałem w „10” . Otoczenie zostało zaadaptowane na potrzeby takiego spotkania. Było wszystko, czego można oczekiwać: stoły z ławami, ognisko , poczęstunek w postaci kiełbaski z pieczywem, napoje i słodycze – skomentował Wojciech Wilkowski, uczestnik I Wielkiego Grzybobrania.
– Jesteśmy zadowoleni, że nasza impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Chcemy promować ludzi, którzy lubią przyrodę i potrafią z niej właściwie korzystać. Mam nadzieję, że każdego kolejnego roku Wielkie Damnickie Grzybobranie będzie cieszyło się znacznym zainteresowaniem wśród mieszkańców całego powiatu – mówiła Maria Janusz, wójt gminy.
Uczestnicy nie kryli zadowolenia. – Takie uroczystości są wspaniałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu zasobów naturalnych oraz poznania ciekawych ludzi. Dziękując za organizację grzybobrania, przekazuję na ręce Pani Wójt symbolicznego, drewnianego prawdziwka, z nadzieją, że będziemy spotykać się częściej – mówił Bogdan Okuniewski z Nadleśnictwa Warcino, który współorganizuje Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów na terenie Gminy Kępice. – Z pewnością będzie to impreza cykliczna – zakończyła Maria Janusz.