W czwartek, 6 kwietnia po raz drugi w Zespole Szkół w Damnicy goszczono dzieci i młodzież uczącą się języka kaszubskiego.

Uczniowie podczas II Przeglądu Piosenki Kaszubskiej „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù” mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. W przeglądzie udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół w Zagórzycy, Zespołu Szkół w Damnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i Szkoły Podstawowej w Domaradzu.

Hol szkoły mienił się kolorami Kaszub.

Udział w przeglądzie wzięli Wójt Grzegorz Jaworski, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Łęczycach –  Zbigniew Byczkowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica –  Beata Topolińska oraz Radni Gminy Damnica –  Joanna Michalska,  Sławomira Seweryńska i  Grzegorz Kiczmachowski.

Po odśpiewaniu „Marszu Kaszëbów” i przemówieniach wójta Gminy Damnica i dyrektora szkoły Andrzeja Kordylasa przyszedł czas na zaprezentowanie utworów przygotowanych przez uczestników przeglądu. Usłyszeliśmy zarówno tradycyjne, jak i współczesne piosenki kaszubskie: „Na Kaszëbach”, „Jem jô rëbôk”, „Żdanie, „Spiéwne kwiôtczi”, „Żeglôrz”, „ Czinda”, „Wele Wetka”, „Leno Të”, „Remùsowa cza-cza”, „To Damnica”. Do piosenki „Na Kaszëbach” uczniowie naszej szkoły zatańczyli „Poloneza”. Na koniec wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zaśpiewali „Kaszëbsczé nótë”.

Dyrektor szkoły  Andrzej Kordylas oraz organizatorka przeglądu Ewa Śliwiak podziękowali wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy i wręczyli im słodkie upominki. Serdeczne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy tak pięknie przygotowali swoich wychowanków.

Po tej części na gości czekał słodki poczęstunek – młodzowi kùch, kawa z mlékã i sok. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem i radością opuszczali progi naszej szkoły i mamy nadzieję, że pobyt u nas pozostanie na długo w ich pamięci.

Do ùzdrzeniô!

Artykuł dzięki uprzejmości ZS Damnica.