II Międzyszkolny Przegląd Kaszubskich Dokonań Szkół pt. „W Krainie Gryfa i Dębu” odbył się w piątek 20 maja 2016 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Damnie. Honorowy patronat nad przeglądem objął Starosta Słupski – Pan Zdzisław Kołodziejski. Uroczystość Dnia Kaszubskiego zaszczycili swoją obecnością goście:

  • Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego – Pan Czesław Elzanowski,

  • w imieniu Starosty Powiatu Słupskiego –Panie: Marta Bursztynowicz i Jadwiga Janicka oraz Pan Grzegorz Grabowski,

  • Wójt Gminy Damnica – Pan Grzegorz Jaworski,

  • Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział w Łęczycach – Pan Zbigniew Byczkowski,

  • w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Damnica – Pani Anna Krysiak,

  • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. „Leśników Polskich” w Motarzynie i Przyjaciel Zespołu Szkół w Damnie – Pan Gabriel Konkel,

  • Dyrektor Zespołu Szkół w Zagórzycy – Pan Robert Nowak,

  • twórczyni rzemiosła ludowego – Pani Jadwiga Modzelewska,

  • Dziecięcy Zespół Kaszubski „Jantar” ze Szkoły Podstawowej w Motarzynie.

Kaszubskie dokonania Szkół zaprezentowali Uczniowie z różnych części powiatu słupskiego. Grupa starsza z klas IV-VI SP i I-III Gimnazjum z Zespołu Szkół w Damnie wystąpiła w przedstawieniu sobótkowym „U Borowej Ciotki” i wykonała tańce: „Czinda” i „Kowal”, młodsza grupa uczniów klas I-III – zatańczyła „Kaszubskie nuty” do śpiewu Miriam Żyndy. Zespół Szkół w Głobinie przedstawił tańce: „Wele, wele Wetka”, „Okręć się wkoło”, „Słoneczko”. Zespół Szkół w Damnicy zaprezentował taniec „Hej tu u nas na Kaszebach” i piosenkę „Czinda”. Szkoła Podstawowa w Domaradzu wystąpiła w scence teatralnej „Leśna bajka”. Zespół Szkół w Zagórzycy przedstawił tańce: „Szewc” i „Kowal”. Na koniec gościnnie wystąpił Dziecięcy Zespół Kaszubski „Jantar” ze Szkoły Podstawowej w Motarzynie. Po prezentacji kaszubskich zwyczajów kulturowych dzieci i młodzież wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których wykonywali zakładki do książek, serca i kartki okolicznościowe. Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się kaszubskie rękodzieła – obrazy, hafty, repliki dawnych zabawek oraz książki i publikacje o tematyce regionalnej. Na wystawie były również prace wykonane podczas zajęć języka kaszubskiego przez uczniów naszej szkoły. Po uroczystości w stołówce szkolnej można było spróbować przysmaków kuchni kaszubskiej.

Autor: ZS Damno