Już po raz drugi w naszej gminie zorganizowano dla mieszkańców powiatu wielkie grzybobranie. Organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest Wójt Gminy Damnica, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu a patronat merytoryczny objęło Nadleśnictwo Damnica. Tym razem miłośnicy grzybów spotkali się w Łebieniu. Zarówno start jak i meta konkursowa zostały zlokalizowane na terenie świetlicy wiejskiej. Na konkursowych przyrodników na miejscu czekało mnóstwo atrakcji: wystawa grzybów, nagrody, wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek. Tuż po godzinie 10 zawodnicy wyruszyli w pobliskie lasy. Część konkursowa trwała do godz. 14. Wtedy to do pracy zabrała się komisja oceniająca zbiory. W skład jury weszli: przedstawiciele Urzędu Gminy w Damnicy: Paweł Lewandowski
i Piotr Krupiński, przedstawiciel Nadleśnictwa Damnica: Grzegorz Czerski,
a także przedstawiciel uczestników: Grażyna Bednarek. Zbiory były oceniane
w różnych kategoriach – indywidualnej w zależności od wagi całego zbioru, od wielkości konkretnego okazu, od liczby zebranych grzybów, od różnorodności gatunkowej oraz w kategorii grupowej. Po dokonanej klasyfikacji Maria Janusz, Wójt Gminy Damnica przystąpiła do wręczania nagród. – Przede wszystkim należy docenić, że jesteście z nami, że przyjechaliście z różnych gmin i miast, aby wspólnie wypoczywać i relaksować się na łonie natury – mówiła Maria Janusz.

Klasyfikacja konkursowa:
1. Kategoria indywidualna w zależności od wagi całego zbioru
I miejsce Grażyna Bednarek – nagroda główna – rower
II miejsce – Katarzyna Sobolewska – odtwarzacz DVD
III miejsce- Paweł Brylowski – suszarka do żywności
2. Kategoria indywidualna w zależności od wielkości konkretnego okazu:
I miejsce – Joanna i Kewin Bańka – suszarka do żywności
II miejsce – Iwona i Jakub Borowscy – podgrzewacz do żywności
III miejsce – Danuta Brzezińska – termos
3. Kategoria indywidualna w zależności od liczby zebranych grzybów
I miejsce – Janusz Sobolewski – mikrofalówka
II miejsce – Michał Brylowski – toster
III miejsce – Arkadiusz Szadkowski – opiekacz
4. Kategoria indywidualna w zależności od różnorodności gatunkowej:
I miejsce – Adrian Grzesiak – malakser
II miejsce – Marlena Grzesiak – masażer do stóp

– Tegoroczni uczestnicy grzybobrania należą do bardzo zdyscyplinowanej grupy miłośników przyrody, jest wśród nich wielu zapaleńców, którzy na co dzień dużo czasu spędzają w lesie. Cieszy, że nadal tak wielu przyjeżdża do naszej gminy na tę imprezę – mówił Grzegorz Czerski z Nadleśnictwa Damnica. – Z pewnością przyjedziemy tu w przyszłym roku – podkreśliła na zakończenie Iwona Borowska ze Słupska.