Były brawa, radość i entuzjazm.
W sobotę, 23 marca 2013 roku w Zespole Szkół w Damnie odbył się II Wojewódzki Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „RYTM I MELODIA”. Honorowy Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Damnica, Pan Grzegorz Jaworski, który ufundował specjalną nagrodę – GRAND PRIX dla najlepszego wykonawcy. Utalentowana młodzież miała więc do wyśpiewania nie lada nagrodę.

Konkurs odbył się już po raz czwarty. Pierwsze dwie edycje miały rangę konkursu gminnego, od ubiegłego roku rozszerzono jego wymiar i biorą w nim udział wykonawcy z całego województwa pomorskiego.

Na uroczystość do Zespołu Szkół w Damnie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gminy Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Rodzice. 23 marca na scenie zaprezentowało się 26 solistów oraz 7 zespołów w trzech grupach wiekowych: klasy 0-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Uczestnikami byli uczniowie z Człuchowa, Gdyni, Łupawy, Niepoględzia, Redzikowa, Słupska, Wytowna, Wierzchowa, Zagórzycy oraz gospodarze konkursu z Damna. Występy młodych artystów oceniała komisja w składzie: Pani Jolanta Otwinowska – dyrygent chóru Cantele oraz chóru ZNP, przewodnicząca wielu konkursów wokalnych, Pani Luiza Sikorska – nauczyciel muzyki, ekspert do spraw muzyki, jurorka wielu konkursów piosenki dziecięcej i młodzieżowej oraz Pani Beata Kamińska – pianistka, wokalistka i absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Jury wyłoniło zdobywcę Wielkiej Nagrody oraz laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Dzień 23 marca 2013 roku najmilej wspominać będzie Kamil Kowalski z Gimnazjum w Wierzchowie, który otrzymał GRAND PRIX II Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „RYTM I MELODIA” i nagrodę Wójta Gminy Damnica Pana Grzegorza Jaworskiego.
Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie z Zespołu Szkół w Damnie.
W grupie uczniów klas 0-3 szkoły podstawowej, w kategorii solista wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kalinowska, a w kategorii zespół wyróżnienie zdobył Zespół „Skrzaty”. Miejsce na podium w kategorii zespół wyśpiewał sobie Zespół „Do, Re, Mi” – III miejsce w grupie klas 4-6 szkoły podstawowej. Młodych artystów z Damna przygotowywała do konkursu Pani Małgorzata Kozłowicz.

W trakcie przerwy, podczas obrad Jury, zgromadzonym czas umilił młodzieżowy zespół „Crezy” ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Człuchowa – zwycięzca poprzedniej edycji konkursu.

Nagrodę główną wręczył Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, natomiast statuetki i dyplomy dla zwycięzców w pozostałych kategoriach członkowie Jury i dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali należycie ugoszczeni oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. O oświetlenie sceny oraz nagłośnienie imprezy zadbali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy.
Konkurs dostarczył zebranym ogromnych, pozytywnych emocji oraz wspaniałej zabawy. Pozostały wspomnienia, zdjęcia i autografy w księdze gości oraz nadzieja, że za rok znów się spotkamy. Autor: Agnieszka Nowicka