Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki Kaszubskiej. Udział wzięły dzieci i młodzież uczącą się języka kaszubskiego.

Uczestnicy III Przeglądu Piosenki Kaszubskiej „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i językowych. Gościliśmy uczniów i ich nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Niepoględziu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, Szkoły Podstawowej w Damnie i Szkoły Podstawowej w Zagórzycy.

Szkoła a zwłaszcza hol mienił się kolorami Kaszub…. Była kaszubska izba, szachulcowe ogrodzenie i mnóstwo kaszubskich naczyń oraz haftu kaszubskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Damnica – pan Grzegorz Jaworski, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Łęczycach – pan Zbigniew Byczkowski, Wieceprzewodnicząca Rady Gminy Damnica – pani Joanna Michalska, radna Gminy Damnica – pani Sławomira Seweryńska, dyrektorzy szkół ościennych: pani Joanna Rusak i pan Robert Nowak.

Po odśpiewaniu hymnu Kaszubów „Zemia Rodnô” i powitaniu wszystkich przez dyrektora szkoły pana Andrzeja Kordylasa przyszedł czas na prezentację utworów przygotowanych przez uczestników przeglądu. Usłyszeliśmy kaszubskie piosenki ludowe i współczesne: „Sektetë”, Kaszëbsczé jezora”, Mój tata kùpił kòzã”, „Tacówka”, „Rëbòcë na mòrze”, „Nie mądrzôj sã”i „Mówią Kaszëbë”. Na koniec przedstawienia dzieci z naszej szkoły wspólnie z uczestnikami przeglądu zaśpiewały głośno i radośnie piosenkę „Tu je nasze zemia”.

Dyrektor szkoły wraz z organizatorką przeglądu Ewą Śliwiak wręczyli wszystkim uczestnikom upominki i podziękowali za wspaniałe występy. Serdeczne podziękowania otrzymali również nauczycieli przygotowujący uczniów do tak pięknych wykonań piosenek.

Po części artystycznej na gości czekał słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z pobytu w naszej szkole i pobyt u nas pozostanie na długo w ich pamięci.

Dzãkùjemë i do ùzdrzeniô!

Materiał: ZS Damnica