W sobotę, 15 lutego Jury IX Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach zdecydowało, że najlepszą piosenką promującą gminę, jest „Zwykła piosenka o niezwykłym miejscu”, którą wykonało KGW Damnica!

W tegorocznym turnieju wzięło udział dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu słupskiego. Gminę Damnica reprezentowały dwa koła: Damnica i Łebień. Panie prezentowały swoje umiejętności w pięciu konkurencjach: kulinarnej, zorganizowały pokaz mody letniej, wykonały taniec ludowy, piosenkę oraz tablicę         na której prezentowały swoją dotychczasową działalność. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Babiarza – Zycha, przyznało nagrody w każdej kategorii dla pięciu KGW, natomiast w tym roku Grand Prix przypadło gospodyniom z Kobylnicy i to właśnie one w kwietniu zaprezentuje się na wojewódzkim turnieju KGW.         Jak ocenili członkowie tegorocznego Jury, prezentowany poziom każdego roku jest coraz wyższy. – Zauważamy, że gospodynie coraz bardziej profesjonalnie przygotowują się do występów w powiatowym turnieju – zaznaczył Babiarz – Zych. – Dlatego wyłonienie zwycięzcy jest zadaniem niezwykle trudnym – dodał.

Nagrody, wyróżnienia i dyplomy wręczał m.in. wiceminister Kazimierz Plocke, wicemarszałek Czesław Elzanowski, starosta słupski Sławomir Ziemianowicz.

Dla KGW z Łebienia i Damnicy specjalne nagrody wręczył Grzegorz Jaworski, Wójt Gminy Damnica wraz z podziękowaniami za poświęcony czas i profesjonalne zaprezentowanie i promocję Gminy Damnica podczas tego ważnego w powiecie słupskim konkursu.

Bardzo cieszy nas, że w naszej gminie jest tyle odważnych gospodyń, które chętnie podejmują inicjatywy i potrafią angażować lokalne środowisko do wspólnej pracy. Gratulujemy wszystkim Paniom z Damnicy i Łebienia za otwartość, poświęconą pracę i dziękujemy za dostarczone emocje.

Przypomnijmy, że nagrodzona piosenka powstała w 2013 roku z okazji X. Jubileuszowych Dni Damnicy. Autorem tekstu i muzyki jest Grzegorz Gurłacza, a wraz z nim piosenkę wykonują Panie z KGW Damnica i Klubu Seniora. W maju ubiegłego roku powstał też teledysk do piosenki.