Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodziliśmy wczoraj  Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w kościele w Damnicy odbyła się uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli naszej gminy, sztandarów OSP oraz szkolnych SP Zagórzyca
i Zespołu Szkół  w Damnicy. Przed uroczystością mieszkańcy otrzymali pamiątkowe kotyliony oraz flagi.   Po mszy włodarze wraz z mieszkańcami w „biało- czerwonym” korowodzie udali się pod pomnik 600- lecia Damnicy, aby równo o  godzinie  12:00 wziąć udział w ogólnopolskiej akcji
„Niepodległa do  hymnu” . Po odśpiewaniu hymnu wójt wraz z radnymi złożyli  wieniec upamiętniający 101 – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Również przed mszą  św. w parafii Szymona i Judy Tadeusza w  Damnie mieszkańcy otrzymali pamiątkowe biało – czerwone kotyliony.

W piątek, 8 listopada 2019r. uczniowie ze szkół w Gminie Damnica, w ramach inicjatywy ,,Szkoła do hymnu”, odśpiewali  Mazurka Dąbrowskiego o symbolicznej godzinie 11:11. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej  akcji „Rekord dla Niepodległej”, w którą włączyło się przeszło 5 mln uczniów i nauczycieli. Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży.