Tłumy ludzi, smaczne wypieki gospodyń, tony różnorodnych gatunków ziemniaków, koncerty, konkursy i wyśmienita zabawa – tak wyglądały VI Słupskie Pokopki 2009, które odbyły się 11 października w Karzniczce.
Słupskie Pokopki, czyli Powiatowe Święto Ziemniaka, jak każdego roku przyciągnęło do Karzniczki bardzo wielu widzów, kół gospodyń wiejskich, wystawców i rolników. Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Gminy Damnica, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego.
Tegoroczne Pokopki obfitowały w wiele atrakcji. Na początku odbył się niezwykły konkurs, który cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Na scenie w kulinarne szranki stanęli Maria Janusz, wójt gminy Damnica oraz Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski walcząc o tytuł najlepszego kucharza. Emocji nie brakowało. Maria Janusz przyrządziła doskonałe placki ziemniaczane ze słonecznikiem w sosie żurawinowym. Sławomir Ziemianowicz natomiast wykazał się przygotowaniem ziemniaków podsmażanych z boczkiem w ostrych przyprawach. Specjalnie na tę okazję wyłonione spośród publiczności jury było zobligowane do skosztowania potraw, dokładnego omówienia poszczególnych smaków i co najważniejsze – wyłonienia najlepszej potrawy. Zdecydowaną większością głosów, zwyciężyły w tym roku placki ziemniaczane w wykonaniu Marii Janusz, wójt gminy Damnica. Starosta słupski mógł jednak liczyć na wiele pochwał, a także na pierwszy tego dnia taniec ze zwyciężczynią konkursu kulinarnego.
Oprócz standardowych potraw wykonanych z ziemniaków, jak choćby frytki, na stoiskach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich smakosze dań przyrządzanych z ziemniaków mogli próbować placków, kiszek, kotlecików ziemniaczanych i pierogów. Konkurs na najlepszą potrawę wygrała zapiekanka ziemniaczana przygotowana przez koło gospodyń wiejskich z Bięcina w gminie Damnica.
Odbył się także konkurs na Najlepszą Sołtyskę i Sołtysa Roku. Przedstawiciele różnych sołectw stanęli do walki w różnych kategoriach: obieranie ziemniaka na czas, ujeżdżanie byka „Fernando”, czy wykonanie najdłuższej obierki. Tym razem zaszczytne tytuły przypadły Ewie Kus z Kusowa oraz Rafałowi Knitterowi z Dębnicy Kaszubskiej.
Wśród zaproszonych gości pojawił się Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wręczył nagrody wyróżniającym się rolnikom. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego otrzymali Anna i Józef Gawrychowie, Jan Nadstawny, Krystian Kowalkowski, Jolanta i Edmund Schutta, Maria i Bogdan Piskułowie, Czesława i Jan Ślimakowie, Henryk Makoś, Peweł Rapta oraz Ewa i Janusz Jóźwiakowie.
Wyróżnieniem, na które czekali najbardziej producenci ziemniaków były statuetki „Słupskiej Bursztynowej Bulwy 2009”, które trafiły do Pawła Rapty z Przytocka nagrodzonego przez Starostę Słupskiego, Jana Nadstawnego z Krzemienicy typowanego przez firmę „Jantar” Sp. z o.o. Zakład Przetwórstwa Ziemniaków „Stolon” ze Słupska oraz Anny i Józefa Gawrychów z Widzina wyróżnionych przez firmę Farm Frites Poland S.A. z Lęborka.
Maria Janusz podziękowała firmie Farm Frites oraz Panu Kazimierzowi Plocke za zaangażowanie w promowanie gminy na arenie krajowej, wręczając specjalne, pamiątkowe grawertony.
Gwiazdą tegorocznych Pokopek był zespół Gang Marcela, który zachwycił publiczność, a wielu śmiałków zaprezentowało swoje umiejętności taneczne w rytm największych hitów zespołu.