W dniach 27 – 28 września 2013 roku na terenie Gminy Damnica miał miejsce Regionalny Zlot Dzieci i Młodzieży Szkolnej, którego organizatorami byli: Regionalny Oddział PTTK w Słupsku, SKKT-PTTK „Wędrusie” przy Szkole Podstawowej w Damnie, Klub Turystów Pieszych „Mikołajek” PTTK Słupsk. Baza imprezy turystycznej mieściła się w Zespole Szkół w Damnie, który gościł w tych dniach ponad sto osób. Celem przedsięwzięcia, zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Turystyki było m.in. propagowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i krajoznawczych Gminy Damnica oraz promowanie szlaków turystycznych PTTK.  Podczas dwudniowego pobytu w Damnie organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji.
Do gościnnej mety w Zespole Szkół uczestnicy dotarli około godziny 15:00, pokonując trasy rajdu pieszo, rowerami a nawet kajakami. W placówce czekał na nich już pyszny, gorący bigos myśliwski. Zlotowiczów witał również Damniś, maskotka Gminy Damnica. Nasyceni i zadowoleni uczestnicy mogli poszerzać swoje wiadomości przyrodnicze korzystając z atrakcyjnej oferty programowej. Tego dnia, dzięki uprzejmości pana Mariana Wilczewskiego – łowczego okręgowego ZO PZŁ oraz pana Zbigniewa Mazura – wicedyrektora Zespołu Szkół Damnie, którzy udostępnili swoje prywatne kolekcje okazów przyrodniczych obejrzeli bogatą wystawę pt. „Owady świata”. Przedstawiciele Nadleśnictwa Damnica i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego: Pan Franciszek Ciemiński i pan Łukasz Nastały oraz pani Patrycja Ławiak przeprowadzili ciekawe prelekcje pt. „Zwierzęta leśne” oraz „Drzewa naszych lasów”. Obie wsparte były bardzo interesującymi pomocami dydaktycznymi. Wszystkiego można były dotknąć, powąchać a nawet poczuć się przez chwilę runem leśnym. Niewątpliwymi atrakcjami zlotu były konkursy przyrodnicze
z nagrodami. Ich tematyka związana była z prelekcjami. Uczestnicy mogli zmierzyć się w konkursach pt. „Jestem dendrologiem?”, „Kalambury” i „Zwierzęta leśne”. Dla dzieci i młodzieży przygotowano również zajęcia i zabawy interaktywne: „ścieżka zmysłów”, „leśne koło fortuny” oraz zajęcia sportowo – rekreacyjne na Orliku i boisku szkolnym. Około godz. 19:00 nastąpiło podsumowanie pierwszego dnia Zlotu podczas, którego wręczono podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia i rozstrzygnięto wyniki konkursów. Po podsumowaniu rozpoczęło się turystyczne biesiadowanie przy ognisku
i kiełbaskach podczas, którego Zlot odwiedził Wójt Gminy Damnica, pan Grzegorz Jaworski. Po kolacji, w czasie wolnym, w świetlicy oferowano maraton filmowy a na holu szkoły naukę zumby, zainspirowaną latynoskimi rytmami fuzję tańca i aerobiku, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestniczek Zlotu. O godz. 22.00 przyszedł czas na nocny odpoczynek, oczywiście na karimatach i w śpiworach, jak na prawdziwych turystów przystało. Pełni wrażeń młodzi rajdowicze szybko znaleźli się w objęciach snu.  Drugiego dnia, po śniadaniu, miało miejsce ważne dla Zespołu Szkół w Damnie wydarzenie. O godzinie 9:00 inaugurowano założenie Ogrodu Dendrologicznego przy naszej placówce. Zasadzenia pierwszych drzew dokonali: Zastępca Wójta Gminy Damnica, pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gmina Damnica, pan Włodzimierz Kisiel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica, pani Beata Topolińska oraz uczestnicy zlotu. Posadzono pierwsze drzewka, których darczyńcą było Nadleśnictwo w Damnicy. O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie z przodownikami turystyki kwalifikowanej, panią Barbarą Rożek i panem Edwardem Szymańskim pod hasłem „Moje wycieczki dalekie i bliskie”.
W tym samym czasie młodzi turyści mogli sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w konkursach: test wiedzy turystyczno-topograficznej, konkurs turystyczny – rozkładanie namiotów na czas, plakat turystyczny. Wszystko ma jednak swój koniec. Około godz. 12.00 nastąpiło, rozstrzygnięcie wyników konkursów, wręczenie podziękowań i pożegnanie uczestników Zlotu.    Zmęczeni, ale zadowoleni z udanego spotkania rajdowicze wyruszyli w drogę powrotną do domów. Młodzi krajoznawcy zapewniali nas, że bawili się wyśmienicie. Dla wszystkich była to okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu i poszerzenia swojej wiedzy.