wieś w gminie Damnica. Jest to nazwa pseudodzierżawcza od nazwy osobowej Sąbor, Sambor; niem. Ludwiglust. Początkowo był to folwark „Ludwiglust” wydzielony na przełomie wieków z dóbr mianowickich. Na początku wieś liczyła 16 mieszkańców. Dobra należały do Franza Holtze, a później zostały zasiedlone. Na resztówce po dawnym majątku liczącej 57 ha gospodarował Emil Weiss, z reszty powstały 23 gospodarstwa.

 

Sąborze jest miejscowością o zabudowie liniowej z szeregami domków jednorodzinnych  i gospodarstwami rolnymi.  Do sołectwa oprócz wsi Sąborze należy również wieś Paprzyce – Papritzfelde.

Najstarszym budynkiem w miejscowości Sąborze jest budynek starej szkoły, w którym obecnie znajdują się mieszkania prywatne.

W roku 1995 została zbudowana sieć wodociągowa, a w roku 2004 rozpoczęła się budowa sieci kanalizacyjnej.

Zakłady w Sąborzu:

  • Zakład meblowy „Meble Kostrubiec” – początki firmy sięgają roku 1989, kiedy to rozpoczęto produkcję pierwszych mebli – były to wówczas stoliki
    pod telewizory i elektroniczny sprzęt biurowy. Z roku na rok, oferta ta była rozszerzana o nowe produkty, co sprawiło, że obecnie w zakładzie produkowana jest pełna gama nowoczesnych mebli biurowych w kilku systemach.

 

We wsi działa zakład blacharsko lakierniczy,

W początkach lat 90-tych powstała firma Pur-Art, produkująca wkładki do biustonoszy.

 

 

 Materiał opracowany przez SP w Zagórzycy
 Bibliografia: Iwicki W.: Toponimia byłego…; PagelK.-H.: Der Landkreis Stolp…