Podczas ferii zimowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Damnicy odbyły się dwa spektakle: dla najmłodszych czytelników pt.: „BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI…”,
oraz dla młodzieży spektakl pt.: „ZALOGOWANY”.

„BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI…”Bajeczka promująca zasady dobrego wychowania
Dzieciom trzeba często przypominać o zasadach grzeczności i dobrego wychowania. Promowanie grzeczności jest nierozerwalnie związane z zachowaniem bezpieczeństwa naszych pociech. Posłuszeństwo i szacunek wobec starszych oraz wpojone zasady dobrego wychowania, z pewnością niejednokrotnie ustrzeże dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ta pełna ciepła, wesoła i sympatyczna bajeczka o Krasnoludkach i Leśnym Dziadku z pewnością pobudziła wyobraźnię najmłodszej widowni i przypomniała dzieciom, że lepiej być grzecznym i miłym, niż kapryśnym, niesympatycznym psotnikiem.

Krasnoludek Gutek jest niegrzeczny, obrażalski i przemądrzały. Nie słuchał rodziców i zagubił się w lesie. Na szczęście spotyka Miłka, który chętnie wskaże Gutkowi właściwą drogę, ale dopiero wówczas, gdy Gutek stanie się grzecznym Krasnoludkiem. Ponieważ jest to trudne zadanie, Miłek postanawiam udać się po pomoc do Leśnego Dziadka. Leśny Dziadek za pomocą swego Magicznego Parasola oraz z pomocą dzieci z widowni, zaczaruje Gutka w grzecznego i mądrego Krasnoludka, który zna grzeczne słowa oraz zasady dobrego wychowania. Gutek wreszcie przestaje być małym buntownikiem i staje się miłym, sympatycznym Krasnoludkiem.
Na zakończenie spektaklu, w nagrodę za grzeczne i miłe zachowanie , wszystkie dzieci dostały słodki poczęstunek.

„ZALOGOWANY” Spektakl ukierunkowany na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu
Internet jest wspaniałym narzędziem do zdobywania informacji, wymiany poglądów, porozumiewania się, wspomaga w nauce, itp. Jest kopalnią wiedzy. Jednocześnie jednak ma wielkie możliwości rozpowszechniania np. treści kultywujących używanie narkotyków, samobójstwa czy modę na odchudzanie, prowadzącą do anoreksji. Koniecznością zatem jest, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą również o zagrożeniach płynących z Internetu. Trzeba uświadomić młodym ludziom, by korzystając z tego medium wykazywali zawsze najwyższą ostrożność. Świadomość zagrożeń i odpowiedzialne zachowanie w ogromnym stopniu może ograniczyć ryzyko zabrnięcia w pułapkę hakerów czy osób propagujących zło.
Zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni uczyć dzieci krytycyzmu i umiejętności korzystania z tej zaawansowanej technologii, jaką jest Internet. Jednym słowem zadbać o prawidłową edukację naszych młodych internautów.

Jeden z braci bliźniaków nazywany Pierwszym jest załamany po przegranej w internetowych zakładach bukmacherskich. Jego najbliższy kolega tłumaczy mu, że żaden hazard jeszcze nikomu na zdrowie nie wyszedł. W dodatku Pierwszy grając w grę internetową, robiąc tzw. karierę, pokusił się o zakup wirtualnej postaci. Niestety za ten zakup trzeba było zapłacić prawdziwymi, realnymi pieniędzmi. Pierwszy wykonał przelew z konta taty. Niestety nie była to zbyt fortunna decyzja. Został oszukany, wirtualną postać kupił za prawdziwe pieniądze ale wirtualnie była wadliwa. Stracił pieniądze i postać. Pula nieszczęść Pierwszego jeszcze się nie wyczerpała. Pierwszy dostał wiadomość e-mail, że wygrał nagrodę pieniężną i na życzenie autora wiadomości podał wszystkie dane konta Mamy. Dodatkowo ściągnął niebezpieczny plik, który pozwolił hakerom włamać się na konto i wyczyścić je.
Nagle konto bankowe Mamy okazało się… puste.
Całość nieprzyjemnej, gęstej atmosfery dopełnia fakt, że siostra jednego z kolegów bliźniaków popadła w anoreksję i wycieńczona trafiła do szpitala. Okazuje się, że uczestniczyła w internetowym rankingu spadków masy ciała, rozpowszechnianym na internetowych portalach.
Mama poucza Pierwszego, że Internet to nie tylko skarbnica wiedzy czy niewinna zabawka, ale również potencjalne zagrożenie. Przy nieumiejętnym korzystaniu z Internetu tworzy z niego groźnego przeciwnika, przed którym zawsze trzeba się mieć na baczności. Internet jest jak drzewo złego i dobrego – zależy po co się sięga.