Turniej sołectw, pokaz sprzętu rolniczego, występy artystyczne oraz Gwiazda Wieczoru – to tylko część atrakcji, które zorganizowała Gmina Damnica podczas dożynek gminnych, które odbyły się w niedzielę, 30 sierpnia 2009 roku.
Organizatorami tegorocznego Święta Plonów byli: Wójt Gminy Damnica, Rada Gminy Damnica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy.
Dożynki gminne rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, którą celebrował
ks. Henryk Jereczek. W jej trakcie przedstawiciele poszczególnych sołectw złożyli dary ołtarza, dożynkowe wieńce oraz specjalnie na tę okazję wypieczone chleby.
Wójt Gminy Damnica Maria Janusz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Kwaśniewskim częstowali poświęconym wcześniej chlebem wszystkich zgromadzonych na damnickim stadionie.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w plebiscycie na najładniejszy wieniec oraz najsmaczniejszy chleb.
Pierwsze miejsce za dożynkowy chleb przypadło sołectwu Bięcino, drugie sołectwu Strzyżyno, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Domaradz. Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy został uznany wieniec wykonany przez przedstawicieli Bięcina. Na podium znaleźli się także przedstawiciele sołectw Karzniczka oraz Domaradz. Nagrody wręczono nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim sołectwom biorącym udział w konkursie.
O godz. 15 rozpoczął się blok artystyczno – sportowy. Na scenie pojawili się utalentowani mieszkańcy gminy, prezentując swoje możliwości wokalne oraz artystyczne. Ponadto ze swoimi produktami i wypiekami prezentowały się gospodynie z gminy Damnica. Ciekawym elementem tegorocznych dożynek były zmagania przedstawicieli sołectw w ramach Turnieju Sołectw. Drużyny stanęły do walki w przeróżnych, zabawnych konkurencjach udowadniając swoje wielkie poczucie humoru oraz wiele umiejętności sportowych i artystycznych. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego, który został przygotowany przez firmę Merol. Wójt Gminy Damnica w trakcie uroczystości dziękowała wszystkim za wkład pracy w rozwój gminy. Podziękowania odebrali rolnicy, strażacy, policjanci, którzy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali upominki.

Wieczorem na scenie pojawił się zespół Millenium, który zachwycił publiczność znakomitym wykonaniem znanych i lubianych hitów muzycznych. Dobrej zabawy nie brakowało, a publiczność bardzo chętnie uczestniczyła w zabawach, wspólnym śpiewaniu i tańcu. Najwięcej emocji wzbudził jednak występ gwiazdy wieczoru, który zgromadził na damnickim stadionie tłumy widzów. W tym roku, uczestnicy damnickich dożynek mogli bawić się w rytm największych hitów Norbiego. Artysta potrafił doskonale rozbawić publiczność oraz zachęcić uczestników koncertu do wspólnego śpiewania znanych piosenek, jak choćby „Kobiety są gorące”, czy „Rozkołysz jeszcze raz”. Publiczność odwdzięczyła się Norbiemu wielkim aplauzem, co zakończyło się kolejnym wyjściem Norbiego na scenę. Po koncercie gwiazdy wieczoru, do późna trwała zabawa taneczna, którą poprowadził zespół Miller Band.