21 lutego w hali widowiskowej w Jezierzycach odbył się już po raz czwarty Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. O zwycięstwo walczyło sześć kół: z Bięcina (gm. Damnica), Kobylnicy, Kępic, Rowów, Jezierzyc, Lubuczewa. Głównym celem turnieju organizowanego przez Pomorski Ośrodek Doradztwa w Gdańsku, oddział w Strzelinie była przede wszystkim integracja środowiska wiejskiego w powiecie słupskim, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu pomorskiego, a także przekazywanie tradycji młodym pokoleniom. – To znakomity pomysł na spędzenie wolnego czasu i popularyzację wsi – mówi Barbara Mączka, z Koła Gospodyń Wiejskich z Bięcina, należącego do gminy Damnica.
Wszystkie koła przygotowały bogaty program artystyczny. Były występy taneczne, kabaretowe, a także wykazywano się talentem wokalnym i wiedzą z zakresu muzyki w ramach konkurencji „Tak to leciało”. Ponadto Panie z poszczególnych kół prezentowały swoje najlepsze wypieki, świetną kuchnię gminną, specyfiki kulinarne, które są znane i najbardziej lubiane w regionach, które reprezentowały koła. – Zawsze staramy się przybliżać społeczeństwu naszą działalność. Dla mieszkańców wsi, takie koła są wspaniałą okazją do poznawania nowych ludzi, podejmowania ciekawych wyzwań. Dzięki takim turniejom możemy pokazywać i promować nasze gminy. To ważne, szczególnie w dobie globalizacji – wylicza Barbara Mączka.
Wszystkie reprezentacje kół zostały nagrodzone przez wójtów swoich gmin. – Cieszę się bardzo, że Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Damnica tak prężnie działa i się rozwija. Jest to ważny społeczny element funkcjonowania małych miejscowości – mówiła Maria Janusz, wójt Gminy Damnica, wręczając nagrodę za udział w turnieju Paniom z Bięcina.
W klasyfikacji końcowej, Jury pierwsze miejsce przyznało reprezentacji z Rowów. Wszystkie Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zgodnie stwierdziły, że będą korzystać z każdej okazji, aby promować swoje gminy w podobny sposób.