Tegoroczne Dni Damnicy zostały zainaugurowane galą z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W piątek, 25 maja w Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy odbyła się uroczystość, która rozpoczęła XV Jubileuszowe Dni Damnicy. Tegoroczne święto Mieszkańców zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Wszystkich gości witali gospodarze przypinając okolicznościowe kotyliony, nawiązujące do obchodów. Gala rozpoczęła się Hymnem Polski wykonanym przez zespół Wiarusy ze Słupska.

Tym razem naszym obchodom przyświeca hasło „Wdzięczni Niepodległej” – rozpoczął wójt Grzegorz Jaworski. – To wdzięczność dla pokoleń, które walczyły o niepodległość w burzliwych dla naszej Ojczyzny czasach. To także wdzięczność dla wszystkich, którzy kontynuują tę wielką ideę wolności i solidarności w obecnych czasach. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze – musimy o nią zabiegać, rozwijając naszą małą ojczyznę i wciąż aspirując do osiągania najpiękniejszych wartości. Tak powinniśmy rozumieć ową wdzięczność – jako determinację do podejmowania kolejnych kroków rozwijających naszą wspólną przestrzeń – powiedział Wójt Jaworski.

Paweł Lewandowski z Urzędu Gminy Damnica odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do Mieszkańców Gminy Damnica.

Zgodnie z coroczną tradycją, uroczysta gala była dedykowana także zasłużonym Mieszkańcom naszej gminy. Dlatego także i tym razem Wójt Gminy Damnica przyznał specjalne wyróżnienia osobom, które angażują się w życie społeczne. Statuetki zostały przyznane w trzech kategoriach – za działalność na rzecz kultury, sportu oraz za wieloletnią służbę na rzecz Mieszkańców Gminy Damnica.

W kategorii „kultura” nagrody otrzymali:

Anna Krysiak – wokalistka „Kapeli z Gminy Damnica”, pracownik Nadleśnictwa Damnica;

Jan Wiśniewski – muzyk zespołu „Damniczanki”;

Ryszard Kosk – muzyk, rzeźbiarz.

W kategorii „sport” nagrody otrzymali:

Grzegorz Michalski – wieloletni sportowiec i trener współpracujący z Klubem Sportowym Damnica;

Jan Syldatk – wieloletni sportowiec, obecnie prezes Klubu Sportowego Polonez Bobrowniki.

Nagrody w tych kategoriach wręczyli Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kozina oraz Dyrektor Centrum Edukacji i Kultury Grzegorz Gurłacz.

Z kolei za wieloletnią służbę na rzecz Mieszkańców statuetki odebrali:

Krystyna Maniszewska – wieloletni zawiadowca na stacji kolejowej, zaangażowana w życie  gminy;

Beata Topolińska – wieloletni pracownik Lasów Państwowych, nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica;

Ewa Diegner – wieloletni pracownik służby zdrowia, współpracuje z klubami sportowymi;

Waldemar Bazylczyk – wieloletni pracownik Poczty Polskiej, listonosz.

Laureatom nagrody wręczyli Grzegorz Holak, wieloletni naczelnik gminy oraz Czesław Elzanowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Uroczystą galę uświetnił występ zespołu Wiarusy, który wykonał najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

Fot. Arkadiusz Szadkowski