20 kwietnia br. w Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy odbył się VII Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej.

W rywalizacji uczestniczyło piętnaścioro wykonawców z Polski i Ukrainy. Wygrała, już po raz trzeci — Maja Mędrek.

Występy oceniali jurorzy: Jolanta Otwinowska, pedagog, nauczycielka śpiewu, dyrygent Chóru ,,Kantele’’ i Chóru Związku Nauczycielstwa Polskiego „Academia Musica”, Natalia Rudyk, ubiegłoroczna laureatka nagrody głównej przeglądu oraz Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwał konferansjer Piotr Kozłowski. Gospodarzami przeglądu byli: wójt gminy Damnica Grzegorz Jaworski i starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, a współorganizatorem Centrum Edukacji Regionalnej Powiatu Słupskiego.

Zgodnie z tradycją przegląd rozpoczęła Natalia Rudyk, ubiegłoroczna zwyciężczyni, która przypomniała  się damnickiej publiczności. Następnie odbyły się prezentacje konkursowe. W kolejności zaśpiewali: Paulina Śledź, Joanna Płatwa, Roksana Białek, Weronika Marcjan, Paulina Łaga, Maja Mędrek, Maja Hulecka, Ewelina Bogucka, Piotr Kamiński, Julia Nowacka, Kinga Łoźińska, Paulina Daniszewska, Paulina Kasperek, Wanessa Dyś i Tetiana Komar. Zarówno jurorom, jak i przybyłej publiczności najbardziej spodobało się wykonanie piosenki „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego, którą zaśpiewała Maj Mędrek. Tym samym wokalistka już po raz trzeci wygrała Przegląd Poezji Śpiewanej w Damnicy i otrzymała Nagrodę Główną Starosty Słupskiego w kwocie 700 zł. Zgodnie z regulaminem tegoroczna zwyciężczyni nie będzie mogła rywalizować w przyszłoroczny przeglądzie, lecz zostanie ponownie zaproszona do pracy w jury. Maja Mędrek urodziła się w 1999 r., kocha wszystko, co związane z muzyką, jest to jej ogromna pasja, sposób na życie. Swoją przyszłość chciałaby związać z teatrem. Podobnymi uczuciami darzy muzykę Paulina Łaga, która zdobyła Nagrodę Specjalną Starosty Słupskiego, także w wysokości 700 zł, za zaśpiewanie piosenki pt. „Burzy się”, której autorem jest Zbigniew Sawicki ze Słupska (muzyka, tekst, aranżacja). Paulina urodziła się  2000 r., jest uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, ponadto uczęszcza do szkoły muzycznej oraz Klubu 7. Brygady Obrony Wybrzeża, gdzie szlifuje swój warsztat wokalny. Jak mówi: śpiewanie sprawia jej wielką frajdę.

Od dwóch lat w trakcie przeglądu każdy wokalista może zaprezentować jedną lub dwie piosnki. Pierwszą — z głównego nurtu poezji śpiewanej, a drugą — do tekstu twórcy z naszego terenu. Zamysłem organizatorów przeglądu jest, aby w przyszłości wydać płytę z takimi piosenkami. W tym roku na start w pierwszej i drugiej kategorii zdecydowało się troje artystów. Wspomniana już Paulina Łaga oraz Ewelina Bogucka i Piotr Kamiński.

Podczas przeglądu nie zabrakło wyróżnień w kwocie 400 zł, które trafiły do Pauliny Kasperek za zaśpiewanie piosenki pt. „Kobiety, których nie ma” Agnieszki Osieckiej oraz do Pauliny Daniszewskiej, która wykonała utwór zatytułowany „Ucisz Serce” także Agnieszki Osieckiej. Paulina Kasperek urodziła się w 2000 r., uczy się śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku pod opieką Krzysztofa Plebanka oraz na zajęciach wokalnych w Gdyni. Śpiewa w dziecięco-młodzieżowym chórze Fantazja. Z kolei Paulina Daniszewska urodziła się w 1992 r., swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła w wieku dziesięciu lat. Aktualnie pracuje jako nauczyciel w świetlicy w szkole podstawowej. W swojej pracy stara się przekazywać dzieciom miłość do muzyki.

Podczas przeglądu publiczność miała okazję obejrzeć występy dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych, które działają przy Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy oraz wysłuchać nowych piosenek Kapeli z gminy Damnica. Zespół przedstawił materiał z przygotowywanej właśnie płyty pt. „Tu i teraz”. Krążek zostanie wydany m.in. dzięki tegorocznemu Stypendium Starosty Powiatu Słupskiego, które jest przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Będzie to druga płyta Kapeli z gminy Damnica. Pierwsza nosiła tytuł „Po drugiej stronie okna”.

Celem organizowanych w Damnicy Powiatowych Przeglądów Poezji Śpiewanej jest promowanie i propagowanie piosenki poetyckiej o wysokich walorach artystycznych, promowanie młodych talentów i inspiracja do poszukiwań artystycznych, rozwijanie wrażliwości artystycznej u młodych wykonawców i odbiorców piosenki poetyckiej, konfrontacja dokonań twórczych, rozwój twórczości literackiej i muzycznej, zachęcenie do śpiewania poezji lokalnych twórców oraz wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego. W rywalizacji konkursowej mogą wziąć udział soliści i zespoły wokalne, na których czekają nagrody finansowe. Kolejny przegląd już za rok. Serdecznie zapraszamy!

autor: CER, fot. SAS, źródło: Powiat Słupski