W niedzielę, 16 października odbyły się już ósme Słupskie Pokopki, czyli Powiatowe Święto Ziemniaka. Jak każdego roku impreza odbyła się na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce. Organizatorami byli: Gmina Damnica, GOKiS Damnica, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Marszałkowski, a patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Uroczystego otwarcia dokonali samorządowcy: Grzegorz Jaworski
i Sławomir Ziemianowicz wraz z Andrzejem Burym oraz Bolesław Giczewski, dyrektor SDOO. – Gmina Damnica zlokalizowana jest na terenie o typowo rolniczej charakterystyce. Ziemniak towarzyszył naszym ziemiom od wielu wieków, wpisując tradycję uprawy tego popularnego warzywa w krajobraz historycznych przemian. Stąd bowiem dostarczano ten surowiec do wielu okolicznych gorzelni, tu swoje, jedne z pierwszych w Polsce badania naukowe rozpoczęli naukowcy właśnie ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian
w Karzniczce. Wreszcie na terenie naszej gminy swoją działalność prowadzi znany producent frytek, którego produkty trafiają na stoły nie tylko w całej Polsce, ale także znacznej części Europy. Wiele gospodarstw rolnych utrzymuje się poprzez uprawę ziemniaków, które dzięki optymalnemu środowisku wzrastania mają odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki którym uwydatniają się ich walory smakowe – mówił Grzegorz Jaworski, Wójt Gminy Damnica. Impreza w tym roku przyciągnęła bardzo wielu wystawców. Handlowano warzywami i owocami, miodem, sadzonkami. Bogatą ofertę kulinarną zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, które specjalnie na tę okazję przyjechały z najbardziej odległych zakątków naszego województwa. Byli także przedstawiciele banków (m.in. BZ WBK, BGŻ), instytucji zajmujących się szeroko pojętymi sprawami rolniczymi, jak chociażby Agencja Rynku Rolnego.

W trakcie tegorocznego święta Sławomir Ziemianowicz, Starosta Słupski przyznał statuetki „Słupska Bursztynowa Bulwa” wyróżniającym się rolnikom.
W tym roku, zaszczytny tytuł został przyznany: Andrzejowi Misiewiczowi
z Podgór (gm. Kępice), Marii i Bogdanowi Piskułom ze Strzyżyna ( gm. Damnica) oraz Sylwii Kubelewicz z Głuszynka (gm. Potęgowo). Specjalne wyróżnienie otrzymał Dariusz Wysocki jako wzorowy producent ziemniaków.

To jednak nie był koniec wyróżnień bowiem tegoroczne święto było też okazją do wręczenia odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Z rąk Zbigniewa Konwińskiego, Posła RP nagrody otrzymali: Ryszard Laskiewicz, Zdzisław Brzoskowski, Kazimierz Barzowski, Maciej Jaworski, Zygmunt Wejman, Wojciech Matias, Wiesława Rzeszutek, Jan Perz, Jan Rozenek oraz Wiktor Tyburski, Sławomir Ziemianowicz i Krzysztof Kleinszmidt.

Przedstawicielki trzynastu Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział
w konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę. Specjalnie powołane jury (Tomasz Kunysz, szef kuchni w „Gościńcu Słupskim” oraz Paolo Cozza, gwiazda tegorocznej imprezy) wybrali te potrawy, które zachwyciły najbardziej zarówno swoim smakiem jak i wyglądem. W tym roku laureatką została Aneta Kulesza reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich Bięcino, która przyrządziła tzw. sakiewki. Wyróżnienie przypadło Barbarze Mączce, także z Bięcina.
Konkurs pn. „Dania ziemniaczane piękną polszczyzną podane” przygotowała Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Gdyni. Konkurs polegał na napisaniu wierszowanego tekstu przepisu na potrawę z ziemniaka
z przygotowaniem wystawki tej potrawy. Nagrody zwycięskim Kołom Gospodyń Wiejskich wręczył Radosław Szatkowski, dyrektor gdyńskiej ARR. Zwyciężyło KGW Stowięcino, zaś na podium znalazły się także KGW Główczyce oraz KGW Wodnica.

Niekwestionowaną gwiazdą imprezy był znany Włoch Paolo Cozza, który wraz z kolegą kucharzem przygotowywał włoskie potrawy, których tym razem przepisy zostały zmodyfikowane, bowiem najważniejszym produktem był przecież ziemniak. Paolo zaprezentował cztery potrawy: przecier warzywny, gnochi w sosie 4 sery, pizza ziemniaczana z peperoni oraz linguine al pesto, które bardzo zasmakowały zebranej publiczności. Paolo wraz z prowadzącymi imprezę – Grzegorzem Gurłaczem z kabaretu DKD oraz Pawłem Lewandowski z UG Damnica- bawili publiczność przez niemal cały dzień. Oprócz dowcipnego nastroju, ze sceny przekazywano mnóstwo pozytywnej energii, czego efektem była licznie zgromadzona publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na Sołtyskę i Sołtysa Roku, bowiem 14 przedstawicieli różnych sołectw wzięło udział w kilku zabawnych konkurencjach, uwidaczniając duże pokłady humoru i dystansu do siebie samych. W tym roku tytuły te przypadły: Elżbiecie Duławie ( sołtys Siodłoni) oraz Stefanowi Dawidowskiemu (sołtys Gogolewka). Zorganizowany został także specjalnie na imprezę rajd rowerowy „Karżniczka – rowerami na pokopki” przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej „Szprycha”.