W sierpniu dzieci z Gminy Damnica, dzięki środkom finansowym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, miały okazję spędzić wspaniałe kolonie w miejscowości Sokolec (Sudety). W koloniach wzięło udział 20 dzieci z naszej gminy, a cała kolonia składała się z 98 dzieci z Gmin Międzyzdroje, Biała i Chełmno, dzięki czemu dzieci mogły się jeszcze lepiej integrować i poznać rówieśników z innych części kraju. Koloniści zostali zakwaterowani w prywatnym pensjonacie „Wisła”. Program koloni był skonstruowany z trzech bloków tematycznych:
I. Blok I – Wycieczki i atrakcje turystyczne
II. Blok II – Realizacja programów profilaktycznych
III. Blok III – Gry i konkursy

Dzieci miały okazję podczas wielu wycieczek zwiedzić m.in. Ziemię Kłodzką, teren Parku Narodowego Gór Stołowych, czy Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Największą atrakcją okazała się całodniowa wycieczka do Pragi, podczas której dzieci zachwycały się czeskimi zabytkami i tamtejszą kulturą. Ponadto odbyły się wycieczki do Wrocławia, do kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. W trakcie kolonii odbyło się także wiele konkursów i zabaw sportowych i artystycznych. Dzieci miały okazję wybierać spośród siebie Miss i Mistera Roku 2013, rozgrywać zmagania sportowe w piłce nożnej i innych konkurencjach sportowych. Konkursem, który cieszył się dużym zainteresowaniem kolonistów była kuźnia umiejętności, podczas której koloniści prezentowali talent muzyczny, taneczny, czy akrobacje gimnastyczne.Ponadto w trakcie kolonii przeprowadzono kilka programów profilaktycznych , które miały na celu uświadomić młodych ludzi o wpływie czynników szkodliwych na ich życie, podnieść samoocenę oraz ukazać aktualne problemy współczesnego świata.

– Na zakończenie kolonii wszystkie dzieci z uśmiechem potwierdziły, że z wielką chęcią powróciłyby w ten region. Z pewnością wszystkim tu się podobało – stwierdził Tomasz Banaszkiewicz, kierownik koloni.

Kolonistów na damnickim dworcu PKP witali członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Aleksandra Studzińska i Jerzy Ostrowski. Młodzi mieszkańcy Gminy Damnica, choć zmęczeni po trudach podróży, z uśmiechami wrócili do swoich domów, aby zacząć kolejny rok szkolny.