Takich tłumów w Karzniczce jeszcze nie było. Mnóstwo ludzi, dziesiątki stoisk z warzywami, owocami, krzewami, wędlinami i doskonały humor w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Tak w niedzielę, 6 października obchodziliśmy jubileusz Powiatowego Święta Ziemniaka.   Tuż po godzinie 11 uroczystego otwarcia dokonali Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz, Wójt Gminy Damnica Grzegorz Jaworski oraz Bolesław Giczewski, dyrektor SDOO w Karzniczce. – Nasza gmina słynie z produkcji ziemniaków od wielu lat. Stąd ziemniaki trafiały do gorzelni, a w ostatnim czasie do największego producenta frytek. Cieszy mnie, że możemy Państwa gościć na Pokopkach już 10 lat – witał gości Wójt Jaworski.

Starosta Słupski przyznał najbardziej zasłużonym producentom ziemniaków Bursztynowe Bulwy.
Bursztynowe Bulwy otrzymali:
1. Maria i Marek Czerniło
2. Bolesław Giczewski
3. Marek Borowski

Nagroda Specjalna Starosty Słupskiego:
1. Piotr Rapta

Odznaczył także medalami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi najbardziej zasłużonym dla rolnictwa w naszym regionie.

Zasłużony dla rolnictwa:
1. Anna Sobczuk Jodłowska
2. Teresa Florkowska
3. Tadeusz Bejnarowicz

4. Piotr Powęzka – Bruskowo Wielkie, gm. Słupsk
5. Jan Ślimak – Głuszynko, gm. Potęgowo
6. Jarosław Wańkowicz – Farm Frites Poland Dwa sp. z o.o.

Samorządowcy z naszego powiatu stanęli w szranki w ramach „Pojedynku samorządowców”. Emocji nie brakowało, a tłum ludzi zgromadzonych pod sceną dopingował swoich przedstawicieli. Wójtowie, burmistrzowie oraz ich zastępcy ścigali się między sobą oraz z nieubłaganie uciekającym czasem, która z drużyn szybciej rozda potrawy przygotowane właśnie z ziemniaków. Nie zabrakło zaangażowania, choć wszyscy traktowali zmagania z przymrużeniem oka.      Na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian ulokowało się wielu handlowców. Przyjezdni mogli nabyć najwyższej jakości ziemniaki, jabłka, cebulę, czy czosnek. Nie zabrakło stoisk z wędlinami, miodem, krzewami ozdobnymi, itp. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezaleznie od wieku i zainteresowań. – Od kilku lat przyjeżdżamy do Karzniczki po ziemniaki i jabłka. Tym razem kupiliśmy kilkanaście worków, zaopatrując także naszych znajomych. To bardzo profesjonalnie przygotowana impreza – mówiła Aleksandra Liszewska, która przyjeżdża tu z całą rodziną z powiatu koszalińskiego.
Imprezę prowadził znany wokalista ustecki Krzysztof Szpot. Oprócz profesjonalnej konferansjerki widzowie mogli usłyszeć covery np. Andrzeja Piasecznego. Najbardziej odważni widzowie, nawet tańczyli na naszej scenie. W trakcie imprezy prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu. Chętni mogli kosztować wiele smakołyków. W trakcie targów odbyło się też wiele konkursów, których motywem przewodnim był oczywiście ziemniak.   O godzinie 13 na naszej scenie pojawili się Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek z kabaretu Rak. Skecze, które przygotowali dla naszej publiczności wprawiły wszystkich w doskonały humor, o czym świadczyły nie tylko salwy śmiechu, oklaski, ale także nie schodzące przez wiele godzin uśmiechy z twarzy naszych gości. Artyści byli niezwykle sympatyczni, każdy fan mógł otrzymać autograf czy wykonać pamiątkowe zdjęcie. Po tym występie, na scenie pojawiła się aktorka Joanna Bartel, która zachwyciła przede wszystkim mężczyzn swoją aparycją. Niektórzy naszych widzów, mieli nawet okazję wystąpić na scenie z artystką, a szczęściarze nawet się do Niej przytulić. Choć towarzyszyła nam jesienna aura, atmosfera była niezwykle gorąca.

Aktorzy i kabareciarze wzięli także udział w pokazie kulinarnym, a na koniec oceniali potrawy konkursowe. Zwyciężył ziemniaczany tort jubileuszowy, na którym widniała cyfra 10 (przygotowany przez KGW Stowięcino). Przyznano także statuetki „Sołtys i Sołtyska Dekady”, dla tych, którzy przez tę ostatnią dekadę byli najbardziej zaangażowani w organizację Słupskich Pokopek:

gmina Kobylnica: Adam Nowodworski i Longina Jagiełła
gmina Damnica: Krzysztof Kosidlak i Barbara Mączka
gmina Dębnica Kaszubska: Stefan Dawidowski i Wioletta Masłyk
gmina Słupsk: Zbigniew Gabriel i Ewa Kus
gmina Główczyce: Ewa Piepke

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez dziesięć minionych lat wspólnie z nami organizowali tę imprezę. Jej jubileusz, a szczególnie powodzenie w postaci przybyłych tłumów widzów, świadczy o niesłabnącej popularności tego przedsięwzięcia i przyczynia się do profesjonalnej promocji Gminy Damnica.