W niedzielę, 08 października na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce odbyło się Powiatowe Święto Ziemniaka.

Mnóstwo stoisk z warzywami i owocami, przyprawami, wędlinami i innymi przysmakami, a także szeroka oferta ogrodnicza, przyciągnęła do Karzniczki tłumy mieszkańców całego Powiatu Słupskiego. Z pewnością liczne atrakcje, które przygotowali dla mieszkańców organizatorzy, umiliły niedzielne popołudnie wielu rodzinom, które zdecydowały się odwiedzić tę ważną w regionie imprezę.

Choć na samym początku pogoda płatała przysłowiowe figle, to w rezultacie w trakcie całego dnia świeciło piękne, jesienne słońce, a atmosfera w trakcie targów była przyjemna. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarze Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Wójt Grzegorz Jaworski oraz dyrektor SDOO Karzniczka Jarosław Kapiszka. Panowie przywitali wszystkich gości, a co najważniejsze – podziękowali lokalnym producentom ziemniaków za ich pracę. Dla tych, którzy wykazują się szczególnym zaangażowaniem w produkcji, przyznano statuetki „Bursztynowej Bulwy”. W tym roku, jej laureatami zostali Marian Dróżdż z gminy Potęgowo, Państwo Teresa i Jan Chamier Gliszczyńscy z gminy Kobylnica oraz dyrektor SDOO Jarosław Kapiszka.

Dla wszystkich odwiedzjących nasze targi, przygotowano poczęstunek. Gości mogli spróbować dań, których głównym składnikiem był oczywiście ziemniak. Dużą popularnością wśród degustatorów cieszyły się ziemniaki z parnika. Ponadto kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu serwowało swoje najwspanialsze wypieki i inne smakołyki kulinarne.

Wiele stosik zlokalizowanych na terenie targów, zachęcało odwiedzających do wykonania zimowych zapasów. Chętnie kupowano wielkie worki ziemniaków, jabłek, kapusty. Nie brakowało chętnych na czosnek, cebulę, czy niezwykle aromatyczne przyprawy. Inni z kolei wybierali spośród wielu odmian krzewy i kwiaty. Amatorzy ekologicznych produktów mogli przebierać wśród bogatej oferty wystawców.

To oczywiście tylko część atrakcji na które mogli liczyć nasi goście. Jak każdego roku, także i w tym, przygotowano bogaty program artystyczny. Na scenie w trakcie całego dnia wystąpiło wiele lokalnych zespołów. Widzowie mogli podziwiać śpiew i taniec wykonany przez zespół Pomorzacy z Gminy  Ustka, był koncert zespołu „Damniczanki”, oraz „Klęcinianki”, a także występ zespołu „Ricardo Band”.

Nie mogło naturalnie zabraknąć znakomitego humoru, bowiem Gwiazdami tegorocznego Święta Ziemniaka byli znani komicy – aktorzy Cezary Żak oraz Michał Zieliński. W trzech odsłonach Panowie wykonali świetne skecze, nawiązywali doskonały kontakt z publicznością, co sprawiło, że uśmiech udzielał się wszystkim. Każdy chętny mógł wykonać pamiątkową fotografię z artystą i wymienić kilka słów.

Z pewnością tegoroczne Słupskie Pokopki przejdą do historii jako udane, pełne atrakcji i świetnych występów scenicznych.

Impreza odbyła się dzięki współpracy Powiatu Słupskiego, Gminy Damnica, SDOO Karzniczka, Urzędu Marszałkowskiego, przy udziale sponsorów Gaz System, Farm Frites Poland S.A., BGZ BNP Paribas.

Fot. Arkadiusz Szadkowski