W sobotę, 19 stycznia 2013 roku w iście zimowej scenerii, odbył się już po raz XXII Rajd Zimowy. Organizatorem imprezy było Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Klub Turystów Pieszych „Mikołajek” w Słupsku.
W tym roku współorganizatorem przedsięwzięcia został Zespół Szkół w Damnie – Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne PTTK „Wędrusie” przy Szkole Podstawowej w Damnie. Celem rajdu była promocja turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych walorów Gminy Damnica oraz propagowanie turystyki kwalifikowanej jako formy czynnego wypoczynku. Trasa prowadziła fragmentem szlaku PTTK „Doliny Łupawy”.

O godzinie 9:30, autokary z uczestnikami ze Słupska i Damna dojechały na start trasy rajdu, do miejscowości Łebień. Z mostu na rzece Łupawie, zwarci i gotowi młodzi turyści żwawo wyruszyli w wędrówkę przez Skibin, Bobrowniki do Damna. Pod przewodnictwem przodowników turystyki pieszej, piechurzy pokonali trasę o długości 6 km 250 m. Po drodze turyści obejrzeli most kolejowy w Łebieniu, zbudowany w 1870 r. za czasów wojny francusko-pruskiej i Napoleona III, neoklasycystyczny pałac rodu von Mitzlaff (1864-1865) w Bobrownikach oraz podziwiali piękne widoki na rozciągające się krajobrazy.
Mimo zimowej aury, pogoda sprzyjała uczestnikom rajdu. Wszystkim towarzyszył dobry humor, dzięki czemu stworzono iście turystyczną atmosferę.

Na mecie rajdu, w gościnnych progach Zespołu Szkół w Damnie uczestnicy zostali powitani przez Dyrektora Szkoły, Panią Joannę Rusak oraz Wójta Gminy Damnica, Pana Grzegorza Jaworskiego. Zmęczeni, ale szczęśliwi turyści posili się wojskową grochówką z chlebem. W szkole ogromną atrakcją okazał się „Damniś”. Uśmiechom dzieci nie było końca. Chętne osoby mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotką gminy.

PTTK w Słupsku przygotowało dla uczestników konkursy rajdowe: „Zimowa Zgaduj-Zgadula” i „Zasady poruszania się na szlakach turystycznych” . ZS w Damnie sprawdził natomiast wiedzę na temat środowiska przyrodniczego naszego regionu w teście pt. „Ciekawostki Gminy Damnica”.

Zwycięzcami konkursu „Ciekawostki Gminy Damnica” zostali:

W kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce: Kinga Sobczyk – Szkoła Podstawowa Damno
II miejsce: Paweł Brzeski – Szkoła Podstawowa Damno
III miejsce: Michalina Duda – Szkoła Podstawowa nr 5 Słupsk
Wyróżnienie: Sandra Kurczaba – Szkoła Podstawowa Damno
W kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Marta Górska – Gimnazjum Damno
II miejsce: Brajan Kurczaba – Gimnazjum Damno
III miejsce: Malwina Setna – Zespół Szkół Technicznych Słupsk
Wyróżnienie: Roksana Dajer – Zespół Szkół Technicznych Słupsk
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem wiedzy o Gminie Damnica .

Na zakończenie rajdu zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Artykuł dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Damnie.
Autor: Agnieszka Nowicka