Naszej przygody z pokazywaniem ciekawych mieszkańców naszej gminy ciąg dalszy. Tym razem odwiedziliśmy Panią Teresę Deik – mieszkankę Sąborza, której miłością od blisko 30 lat są pasterskie psy berneńskie.

Historia Pani Teresy rozpoczęła się w 1993 r. w miasteczku Schondorf na Bawarii, gdzie na miejskim placu ujrzała po raz pierwszy berneńczyka i zakochała się w nim. Ta miłość trwa do dzisiaj, z tym, że ze zwielokrotnioną siłą.

Kiedy rok później w domu Pani Teresy zagościł pierwszy berneńczyk nie miała ona żadnych planów związanych z hodowlą tej rasy. Jednak cztery lata później, kiedy przybył kolejny przedstawiciel tej cudownej rasy, wszystko się zmieniło. Hondo, o którym mowa był wyjątkowym psem, którego urodę i uśmiech pamiętają wszyscy. Wygrywał wystawy, na których się pojawiał, sprawiając, że rodzina Pani Teresy zaraziła się miłością do berneńczyków podobnie jak ona sama. Teraz już nikt z bliskich Pani Teresy nie wyobraża sobie domu bez berneńczyka.

Obecnie Pani Teresa prowadzi hodowlę „Z Deikowej doliny FCI” mając na swoim koncie wiele sukcesów, które odnosi na wystawach organizowanych na całym świecie, m.in. USA, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Ekwadorze, jak również w samej Europie, czy Rosji.

Trzy lata temu Pani Teresa była organizatorem „Sennefest-u” – festiwalu berneńskich psów pasterskich. Spotkanie miłośników tej rasy trwało trzy dni i wzięli w nim udział pasjonaci z 13 krajów świata, w tym wielbiciele berneńczyków z Chin, czy Japonii.

Poza udziałem w wystawach, Pani Teresa jako uznany hodowca sędziowała podczas „Sennefest-u”.

W ostatnim czasie podjęła współpracę z Ambasadą Szwajcarii, z którą zorganizowała wielką paradę berneńczyków po ulicach Warszawy, na której pojawili się miłośnicy szwajcarskiej rasy.

Pani Teresa jest również członkiem organizacji kynologicznych w Polsce, autorką wielu artykułów na temat championów z różnych krajów. Zarobkowo zajmuje się teatrem kukiełkowym wystawiając bajki swojego autorstwa. To jej zamiłowania, w których z pomocną dłonią służy córka Oliwia – miłośniczka berneńczyków i koni, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która wspólnie z kolegami w ramach zajęć opracowuje projekt Planu Zrównoważonego Rozwoju Gminy Damnica. Cieszy nas, że wybrała właśnie naszą gminę. Miejsce, w którym się wychowała i dorastała czerpiąc ze swoich pasji i pasji swojej mamy to co najlepsze.

Obu Paniom życzymy samych sukcesów, a przede wszystkim realizacji swoich pasji w taki sposób, w jaki sobie zamarzyły.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej hodowli prowadzonej przez Panią Teresę: www.deikowadolina.pl