29 marca 2010 roku w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy odbył się XIV Gminny Konkurs Poezji Religijnej „Sacrum w literaturze”.

Od wielu lat spotykamy się w okresie Wielkiego Tygodnia, aby recytacją wierszy sakralnych przenieść się w świat zadumy i wyciszenia, aby oddać cześć i chwałę Bogu. „Serc dziecięcych biją dzwony, oczy wiernych lśnią radością, Was, drodzy goście, witamy w Zespole Szkół w Zagórzycy z wielką miłością” tymi słowami zostali przywitani zaproszeni goście: Maria Janusz – Wójt Gminy Damnica, ksiądz dziekan Henryk Jereczek oraz wszyscy uczestnicy zmagań wraz ich opiekunami. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu była miłość. Uczniowie miejscowego gimnazjum, w krótkiej wzruszającej inscenizacji uzmysłowili zebranym jak się nauczyć miłości. Występy uczestników ubogacił chór szkolny prowadzony przez pana Bartosza Wiśniewskiego. Komisja konkursowa w składzie: Zbigniew Pawłowski (przewodniczący), Monika Puchała, Dorota Węgrzyn i Małgorzata Cymek-Duzdzik wysłuchała kolejno wszystkich uczestników. Podczas ogłoszenia wyników przewodniczący komisji podkreślił, że wszyscy uczestnicy dzisiejszych zmagań zasługują na uznanie za odwagę, trud włożony w przygotowania do występu, a poziom reprezentowany przez uczestników był bardo wysoki i wyrównany. – Sam fakt uczestnictwa w tym niezwykłym konkursie sprawił, że wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił Zbigniew Pawłowski. W poszczególnych kategoriach nagrody książkowe wraz z upominkami wręczyli ich fundatorzy: pani Wójt, ksiądz dziekan oraz dyrektor szkoły. Konkurs zakończył się przemówieniem pani Marii Janusz, podczas którego podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom i organizatorom. – To było piękne przeżycie. Musimy wzajemnie uczyć się miłości, tym bardziej w tym wspaniałym, świątecznym czasie. To przecież najpiękniejsze święta – mówiła Maria Janusz,
Organizatorami XIV Konkursu Poezji Religijnej „Sacrum w Literaturze” byli nauczyciele z Zespołu Szkół w Zagórzycy p. Agnieszka Trusiak i p. Zbigniew Pawłowski.
– Dziękuję za ten konkurs i możliwość uczestniczenia w nim. Pokazaliście, że rozumienie idee tych ważnych świąt – mówił ks. Henryk Jereczek.
Poszczególne wyniki
kategoria klas I- II
1 miejsce- Anna Mielewczyk, Zespół Szkół w Damnicy
2 miejsce- Karolina Petryk, Zespół Szkół w Damnie
3 miejsce- Karolina Baran, Zespół Szkół w Damnie
kategoria klas III- IV
1 miejsce- Marcin Kara, Zespół Szkół w Zagórzycy
2 miejsce- Dominika Augustynowicz, Szkoła Podstawowa w Domaradzu
3 miejsce- Nikola Michalska, Szkoła Podstawowa w Domaradzu
kategoria klas V-VI
1 miejsce- Agnieszka Jankowska, Szkoła Podstawowa w Domaradzu
2 miejsce- Weronika Rompska, Zespół Szkół w Zagórzycy
3 miejsce- Dorota Pałucka, Zespół Szkół w Damnie