W piątek, 27 lutego do Damnicy przyjechał zespół medyczny wraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do badań mammograficznych. Gdańska firma Fado specjalizuje się w wykonywaniu profilaktycznych badań, które przeprowadzane są w tzw. Mammobusie. Ten specjalistyczny autobus posiada poczekalnię, dwie przebieralnie oraz gabinet badań. Wyposażony jest w klimatyzację i system ogrzewania. Mammobus dzięki swojej mobilności dojeżdża do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego. Stwarza to mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwala uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi.
Zgodnie z zaleceniami kontrola mammograficzna powinna być przeprowadzana:
– w wieku 35-39 lat – przynajmniej jedna mammografia,
– w wieku 40-49 lat – co dwa lata,
– w wieku 50-60 lat – co roku,
– po 60 roku życia – według wskazań lekarskich, zwykle, co 1.5 – 2 lata.
Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte były Panie w wieku od 50 do 69 roku.
Przed terminem badania w Damnicy sołtysi wszystkich miejscowości otrzymali stosowne informacje i plakaty, aby zachęcić jak największą liczbę kobiet do wzięcia udziału w badaniu.
Możemy mówić o pełnym sukcesie, bowiem 27 lutego Mammobus był często odwiedzany przez mieszkanki gminy Damnica. Z pewnością takie akcje będą systematycznie powtarzane.