Tańce zdominowały przegląd w Zagórzycy. Dzieci porwały do wspólnej zabawy nawet parlamentarzystę!

- Celem naszego przeglądu jest promocja kultury i tradycji kaszubskiej. Uczniowie z chęcią zgłębiają wiedzę na temat historii ziemi kaszubskiej i z dużym zaangażowaniem włączają się w kultywowanie tych tradycji – mówi Robert Nowak, dyrektor SP w Zagórzycy.

30 maja zorganizowano już piątą edycję Przeglądu Tańców Kaszubskich, w których uczestniczyli uczniowie z gminnych i zaprzyjaźnionych szkół. Widzowie mogli podziwiać niezwykły kunszt artystyczny, bogatą choreografię i elementy nawiązujące do kaszubszczyzny. 

Specjalnym gościem przeglądu był znany orędownik i popularyzator wiedzy o Kaszubach – Kazimierz Kleina, Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

- Jestem niezwykle wzruszony, jak pięknie dzieci radzą sobie z nauką języka. Mówią płynnie i z fantastyczną dykcją. Do tego świetnie przygotowane tańce, wprowadziły mnie w niezwykle radosny nastrój. Cieszę się, że nauka kaszubskiego w gminie Damnica przynosi takie wspaniałe efekty – mówił Senator Kleina.

Występująca młodzież włączyła w swój występ gości. W pewnym momencie tańczyła cała sala – rodzice, samorządowcy, dyrektorzy jednostek. Parlamentarzysta został zaproszony do indywidualnego tańca z uczniami, co zostało docenione przez widzów gromkimi brawami.

- Dziękujemy opiekunom naszej młodzieży, że z takim zaangażowaniem przekazują tę cenną wiedzę o regionie i zarażają kulturą Kaszubów. Dzieci świetnie oddają emocje tego regionu, z przyjemnością obserwuje się takie występy – dziękował Paweł Lewandowski, zastępca wójta.

Facebook.com X.com

Galeria